Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az ázsiai lódarázs (Vespa velutina) európai terjeszkedése végül elérte Magyarországot
– figyelmeztetett a Magyar Természettudományi Múzeum Facebook-oldalán. A posztban hivatkoznak a Múzeum korábbi közleményére is, amely szerint a faj hazai megjelenése várható volt, és az elmúlt napokban Márta Tamás kimlei méhész megfigyelte és befogta az első hazai példányokat.
Két bizonyítópéldány az Országos Magyar Méhészeti Egyesület segítségével máris a Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteményébe került, és a faj hazai megjelenésének tudományos folyóiratban való publikálása is folyamatban van.
A méhészeknek van okuk félni
Az ázsiai lódarazsat (Vespa velutina) 2004-ben hurcolták be Franciaországba, azóta folyamatosan terjeszkedik Európában. Évről évre közeledett Magyarország felé, végül ideért. Pánikra azonban nincs ok: ez a faj valamivel kisebb termetű (2,5–3 cm), mint a nálunk élő európai lódarázs (Vespa crabro), és nem agresszívabb, mint az őshonos társas darázsfajaink.
Lakossági, közegészségügyi szempontból a hazai faunában való jelenléte lényegi különbséget nem fog okozni. Sajnos azonban az ázsiai lódarázs előszeretettel vadászik háziméhekre, így alapvetően a méhészeknek és általában az őshonos beporzóknak jelenthet problémát az invazív faj megjelenése – amellett természetesen, hogy jelenléte ökológiai szempontból sem szerencsés.
A Természettudományi Múzeum hozzáteszi: a félelemkeltés elkerülése érdekében fontos, hogy a vonatkozó híradásokban az ázsiai lódarazsat, vagyis a Vespa velutina-t ne keverjék össze az óriás lódarázzsal (Vespa mandarinia), amely darázsfaj szintén Ázsiában él, és tényleg hatalmas (akár 5–6 cm), de sosem telepedett meg Európában.
A szakértő is azonosította
A hazai első észlelés híre a napokban érkezett az Országos Magyar Méhészeti Egyesülethez (OMME) Győr-Moson-Sopron megyéből. A szervezet azonnal felvette a kapcsolatot az érintett méhésszel, továbbá egy rovartani szakértővel, aki a fotók alapján megerősítette a gyanút. Ezt követően az elfogott gyanús példányokból is érkezett néhány darab az Egyesülethez, amit az OMME átadott a rovarszakértőnek – áll a szervezet honlapján.
A szemrevételezés alapján a Magyar Természettudományi Múzeum munkatársa azonosította és elismerte, hogy ázsiai lódarázsról (Vespa velutina) van szó.
A hivatalos azonosítást követően Magyarország illetékes szervei jelentést tesznek az EU felé az említett invazív faj hazai megjelenéséről – teszi OMME.