Ilyen is rég volt: most jobb üzlet az állattartás Magyarországon

Ilyen is rég volt: most jobb üzlet az állattartás Magyarországon

agrarszektor.hu
A szakemberek szerint, ha nem történik drámai esemény, akkor az idei és a következő év is az állattenyésztés megerősödéséhez vezethet Magyarországon - hangzott el a Portfolio Agrárium 2024 Konferencián. Hozzátették, a mostani alacsonyan stagnáló gabonaáraknak köszönhetően 2024-ben egészen biztosan növekedés várható a hazai takarmányipar vonatkozásában, ugyanakkor fontos látni, hogy Európa takarmánygyártása jelentősen csökkent az elmúlt években, és ez a fogyasztás zuhanása miatt a jövőben is folytatódhat. A konferencia kerekasztal-beszélgetésében szó volt többek között arról is, hogy a hazai szántóföldi növénytermesztésben diverzifikációra lenne szükség, és a 4-5 alapnövény mellett olyanokat termeszteni, amelyek itthon eladhatók.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Azt mindenki látja, hogy az árak nem mozogtak, a takarmánybúzáé is régóta ugyanazon a szinten van és az új terményé is hasonló. Az biztos, hogy soha nem látott mennyiségű készletekkel fordulunk most a következő időszakra - hangsúlyozta Kulik Zoltán, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója. Kiemelte, sokan még mindig nem adták el a gabonát, pedig az árakban nem lesz növekedés, ami miatt a takarmányozási költségek egyenletesnek ígérkeznek, 2024-ben egyértelmű növekedés várható a magyar takarmányiparban. A szakember beszélt többek között arról is, hogy Európa takarmánytermelése a fogyasztás zuhanása miatt jelentősen csökkent az utóbbi években, komoly probléma a jövőre nézve, hogy a kontinens nem fogja tudni ellátni magát. 

Kulik ZoltánKulik Zoltán

Varga Ákosnak, az UBM Csoport igazgatósági elnökének az a véleménye, hogy, ha nem lesz aszály, akkor biztosan maradnak a mostani gabonaárak, ami miatt egy jól kiszámítható takarmánybázis várható. Amennyiben nem történik drámai - klimatikus vagy politikai - esemény, akkor az idei és a következő év is az állattenyésztés megerősödéséhez vezethet Magyarországon. A szakember pozitívan látja mind az állattenyésztők, mind pedig a takarmányforgalmazók életét a következő időszakban, ugyanakkor óriási problémaként említette, hogy a hazai szántóföldi növénytermesztésben mindössze 4-5 alapnövény van jelen, pedig diverzifikációra lenne szükség, és más, hazánkban eladható fajokat is kellene termeszteni.

Európa nyugati részén nagyon erős népességnövekedés várható 2050-ig, míg a keleti, déli felén csökkenésre kell számítani. Az állattartás egyértelműen jön ebbe az irányba, így el kell fogadnunk a nagy trendeket és alkalmazkodnunk kell hozzájuk. Ha Magyarországon sokan beleteszik a pénzt az élelmiszeriparba, akkor annak visszacsatolásából a takarmánygyártók, a növénytermesztők és az állattenyésztők is hasznot tudnak húzni

- hívta fel a figyelmet Varga Ákos. Az orosz-ukrán háborúra kitérve elmondta, szerinte a vége az lesz, hogy egy kisebb Ukrajna jön majd létre, ami egyértelműen nyugatra fog orientálódni, ám még ez a méret is nagyon nagy lesz Európa mezőgazdaságában. Fel kell tehát erre készülni, és jobbnak lenni náluk. 

Varga ÁkosVarga Ákos

Bene Zoltán, a Karintia Kft. cégvezetője szerint a szójának biztos, hogy lesz helye a jövőben. Most nagyon sokan gondolkodnak itthon az ugaroltatásban, illetve abban, hogy valamilyen zölddel bevetik a területüket, és nem csinálnak semmit, ám a szakember szerint ez nem lehet a jövő, mert a minőségben kell gondolkozni, és abba az irányba kell elmenniük a termelőknek. 

Szerintünk a szója vetésterülete történelmi csúcsot fog dönteni, és meghaladja majd a 77 ezer hektárt. Habár az nem lehet a jövő, hogy az aszállyal kalkulálunk, ám, ha mégis újra beüt, akkor jó választás a szója, mert egy olcsóbban előállítható növény.

Bene ZoltánBene Zoltán

Nagy Tibor, a Bonafarm Mezőgazdaság integrációs és stratégiai igazgatója úgy látja, az alacsony gabonaáraknak köszönhetően alacsony takarmányárak miatt szép világ vár a gyártókra, ami azt jelenti, hogy a takarmányozás költsége alacsony lesz. Az önköltség szempontjából egyedül a humánerőforrás az, ami minden évben folyamatosan 10-15 százalékkal nő. A szakember hangsúlyozta, az állattenyésztőknek egy feladatuk van, az, hogy minél hatékonyabban és minél alacsonyabban termeljenek, így tudnak csak eredményesen működni.

Ám mindez az árak alakulásátol is függ, jelenleg ugyanis a sertés kegyelmi állapotban van, nagyon magas jövedelmet lehet előállítani, amit elsősorban a malacelőállítók élveheznek, de a hizlalás is viszonylag eredménytermelő. A broilernél kiszámítható árak vannak, csak a hatékonyságra és a mennyiségre kell figyelni. A kacsa az, ami most nagyon rossz pozícióban van, rettentő nagy készletekkel, alacsony kereslettel, az ágazat jelen állapot szerint veszteséget termel

- mondta a szakember. Hozzátette, a felvásárlási árak sosem önköltségalapúak, hanem mindig a kereslet-kínálattól függnek.

Nagy TiborNagy Tibor

Kovács Emese, a Kersia Hungária Kft. üzletfejlesztési manager P&P-je az állathigiénia fontosságáról beszélt a konferencia kerekasztal-beszélgetésében. Mint mondta, sok problémát okozott a szegmensben, hogy nagyon sok madárinfluenza-kitörés volt országszerte, és habár a sertéspestis hazánkban "csak" a vadállományban van jelen, a szomszédos országokban már a háztájiakban is gondokat okoz. Kiemelte, fontos, hogy a higiéniai eszközök hozzájáruljanak ahhoz, hogy jövedelmezőképesebbé tegyék az ágazatokat, telepeket és cégeket, ám mindennek kulcsfontosságú eleme a megelőzés, valamint a szigorúbb protokoll kialakítása. 

Nagyon sok helyen van probléma a megfelelő munkaerővel, illetve annak hiányával a telepeken. Ezen trendek betartása sajnos a legtöbb gazdaságban a legkevésbé kedvelt munkafolyamatnak számít.

Kovács EmeseKovács Emese

A Portfolio Agrárium 2024 Konferenciáról eddig megjelent cikkeink:

Kapcsolódó cikkeink:

Képek forrása: Agrárszektor

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?