Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Újra barnamedvét láttak Aszód környékén, ezért a Pest vármegyei település önkormányzat figyelmeztető táblákat helyezett ki és arra kéri a lakókat, hogy ha a határban járnak, maradjanak az utakon, illetve kerüljék a bozótosokat és az erdőfoltokat. Ecker Bence, Aszód mezőőre szerint a medve nem jelent nagyobb veszélyt az emberekre, mint egy, a kicsinyeivel közlekedő vaddisznó, de azért érdemes óvatosnak lenni - írja az Infostart.
Aszód környékén, illetve a Duna árterének térségében az elmúlt 2-3 évben többször is láttak barnamedvét és más hasonló fajokat, így nem meglepő a mostani eset sem. Heltai Miklós, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének igazgatója elmondta, hogy a mostani időszakban, vagyis április és június között van a legnagyobb esély arra, hogy medvék bukkannak fel. A szakember kiemelte, Aszód és környéke egy viszonylag sűrűn lakott terület, de a medvék sosem mennek olyan helyre, amely nem megfelelő számukra, mert pontosan tudják, mire van szükségük táplálkozás, illetve élőhely szempontjából. Az elmúlt időszakban sok hír jelent meg a szlovákiai medvetámadásokról, ám a professzor szerint az idehaza észlelhető medvék nem minden esetben Szlovákiából érkezik hozzánk.
A vadbiológus úgy véli, biztosra vehető, hogy már idehaza is vannak szaporodó párok. Felhívta a figyelmet a most zajló párzási időszakra, mozgásukat tekintve ilyenkor legaktívabbak a medvék. A barnamedve lábnyomai összetéveszthetetlenek és a medve termete is igen tekintélyes, - már messziről is könnyen beazonosítható - így a szakértő szerint az év többi részében nincsenek jelen az állatok, tekintve, hogy a jelenlegi időszakon kívül az év többi szakaszában nem nagyon vannak megfigyelések.
A professzor szerint bizonyítottan kijelenthető, hogy újra meghonosodtak a barnamedvék Magyarországon. Úgy gondolja, hogy a korábbi fajok újbóli megtelepedése alapvetően jó hír, hiszen sokan panaszkodnak arra, hogy a természeti értékek folyton pusztulnak körülöttünk, most pedig megjelent egy állatfaj idehaza, amely
nem hajlandó kipusztulni, hanem alkalmazkodik az új élőhelyi rendszerekhez
Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az emberek és a nagy ragadozók közötti kapcsolatnak kölcsönös tiszteleten és félelemen kellene alapulnia, bár a medvéknek az utóbbi időben nincs mitől tartaniuk, az emberektől sem félnek, a szakember szerint ez a vadászat hiányának problémája. A professzor nem ért egyet azzal a megállapítással, hogy valamilyen együttélési forma kialakítására lenne szükség az ember és a medve között, az együttélés „pozitív párkapcsolatot” jelent, ilyen pedig egyszerűen nem jöhet létre a nagyragadozók és az emberiség között.
Velük nem lehet együtt élni, velük csak együtt létezni lehet
- magyarázta. Mivel ezek az állatok meghonosodtak hazánkban, ezért a szakértő azt tanácsolja, hogy próbáljuk meg elkerülni a barnamedvékkel való találkozást.
Nem kell keresni a kontaktust, nem szabad fotókat készíteni, hanem valamilyen úton-módon, hatásosan el kell érni a medvénél, hogy ő is féljen tőlünk
- összegzett a szakértő.