2024. november 21. csütörtök Olivér
Sokan nem tudják, de ezeknek az állatoknak kifejezetten jót tett az árvíz

Sokan nem tudják, de ezeknek az állatoknak kifejezetten jót tett az árvíz

agrarszektor.hu
Nagyon gyors volt a víz visszavonulása a szeptemberi áradás után. Emiatt a halak egy része várhatóan kint fog rekedni az ártereken. Ezekre viszont oda kell majd figyelniük a szakembereknek, hogy el ne pusztuljanak.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A mostani áradás után sok halfaj kapva kapott a lehetőségen, és kimerészkedtek az árterekre. A víz gyors visszavonulása miatt sok faj azonnal visszatért a mélyebb vizekbe, de vannak olyan fajok is, amelyek jobban érzik magukat ezeken a területeken - írta meg a Pecaverzum. Lévai Ferenc, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL) szóvivője elmondta, hogy az ártereken egy picivel melegebb a víz, és vannak olyan halak, például a ponty -, amelyek nem kedvelik a gyorsan áramló, futó vizeket, hanem a felmelegedő, csendesebb vizeket szereti - és a keszegfélék egy része is kint fog maradni, míg a süllő és a harcsa vissza fog húzódni. Az áramlást kedvelő, reofil halfajok - ilyen a legtöbb keszegféle, a márna, a paduc, a domolykó, és a balin -, ahogy megérzik az apadást, azonnal „rohannak” is vissza.

Tehát lesz egy kint maradás az árterekben, nem az ivadék fog kint maradni, hanem inkább azok a szökevényhalak, pontyfélék, amelyek már eleve tógazdaságban éltek, és csak betelepítették a Dunába, és amelyek kedvelik a lassú állóvizeket. A gyors apadás azt jelenti, hogy nem „futnak” vissza ezek a halak, megijednek tőle és egy része dekkolódik. Ezekre a halakra a szakembereknek oda kell figyelni, hogy ne pusztuljanak el

- mondta Lévai Ferenc.

Ami a többi halfajt illeti, azoknak határozottan kedvező hatása volt az áradásnak, hiszen ilyenkor terített asztal minden elöntött terület. Ahogy Lévai Ferenc fogalmazott,

gondoljunk csak bele, hogy micsoda élet van a talajban, giliszták, rovarok, rovarlárvák, hangyák, csigák menekülnek a víz elől, de általában nem érik el a szárazföldet, és ilyenkor a halak, a legöregebb nagy márnák is „kirohannak” és degeszre eszik magukat pár nap alatt. Ez egy olyan terített svédasztal a számukra, ami csak áradáskor jön létre és ez a mostani a téli felkészülésékükre is jó hatással volt.

Az áradásnak a jótékony hatása lehet még az, hogy a vele érkező iszap és nagyobb hordaléktömeg a parti galériát egy kicsit megtrágyázza. Ezáltal a parti vegetáció jobban, gyorsabban fog felnőni jövőre, így jó ívási aljzatot fog teremteni.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?