Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A bogotai székhelyű Rosario Egyetem kutatói az Arizonai Egyetem Idegtudományi Tanszékével és a kolumbiai Universidad Javeriana Egyetemmel együttműködve dolgoztak ki egy új, növényi alapú étrend-kiegészítőt. Ez a készítmény segíthet a méheknek ellenállni a mezőgazdaságban széles körben használt idegmérgek hatásainak, megóvva motoros rendszerüket és memóriájukat a károsodástól.
Ez egy táplálkozási megoldás arra a problémára, amellyel a méhek szembesülnek, amikor a növényvédő szereknek vannak kitéve. A táplálék arra készteti őket, hogy védelmet fejlesszenek ki a növényvédő szerek ellen
- ismertette Andre Riveros, a Rosario Egyetem docense.
A kutatók flavonoidokat, növényi eredetű másodlagos anyagcseretermékeket használtak fel a készítmény létrehozásához: ezek az anyagok ugyanis számos egészségügyi előnyükről ismertek. A fejlesztés kezdeti szakaszában a tudósok benyugtatózott méheket helyeztek kis laboratóriumi csövekbe, és egyenként etették őket a táplálékkiegészítővel. Juan Jose Ovalle, az egyetem természettudományi hallgatója elmondta, hogy a tesztelés jelenleg már valós körülmények között, egy egyetemi méhészetben is folyik.
Juan Jose Ovalle hangsúlyozta a kutatás jelentőségét. Mint fogalmazott, már tudják, hogy vannak olyan molekulák, amelyek javítják a méhek egészségét, és vannak olyan molekulák is, amelyek megakadályozzák a növényvédő szerek által okozott idegi károsodást. A kutató hozzátette, hogy fontos folytatni a munkát a módszerek hatékonyságának növelése érdekében, hogy még hatékonyabban támogathassák a méheket.
A fejlesztés jelentős előrelépést jelenthet a méhek védelmében, különösen a mezőgazdasági területeken, ahol a rovarok gyakran ki vannak téve a növényvédő szerek káros hatásainak. A kutatók remélik, hogy ez az innovatív megoldás hozzájárulhat a beporzók populációinak megőrzéséhez és az ökoszisztémák egyensúlyának fenntartásához.