Riasztó, milyen anyag terjed a vizekben, levegőben: bárki szervezetébe bejut

Riasztó, milyen anyag terjed a vizekben, levegőben: bárki szervezetébe bejut

agrarszektor.hu
A mikroműanyagok elterjedése napjaink egyik legsúlyosabb környezeti problémájává vált, áthatva az élővilág minden szegmensét. Egy közelmúltbeli kutatás azonban rávilágított egy különleges élőlényre, amely úgy tűnik, sikeresen elkerüli e szennyező anyagok felhalmozódását szervezetében - írja a HVG.

Portfolio agrárkonferenciák 25% kedvezménnyel!

Meghirdettük az Agrárium, AgroFood és AgroFuture 2025 konferenciáinkat, ahova csak decemberben még 25% kedvezménnyel regisztrálhat! 

Ne maradjon le!

A mikroműanyagok - az 5 mm-nél kisebb műanyag részecskék - mára mindenhol jelen vannak környezetünkben. Talajban, vízben és levegőben egyaránt megtalálhatók, sőt, az élőlények szervezetébe is bekerülnek. Az emberi szervezetbe hetente akár egy bankkártyányi műanyag is bejuthat ilyen formában, ami jelentősen növeli bizonyos betegségek és a halálozás kockázatát. Az óceánok élővilága különösen veszélyeztetett e tekintetben. A tengerekbe kerülő műanyaghulladék nagy része apró részecskékre bomlik, amelyek felhalmozódnak az üledékben és bekerülnek a táplálékláncba. A polisztirol, mint az egyik leggyakrabban használt műanyag, különösen problémás ebből a szempontból.

EZ IS ÉRDEKELHET

Egy brazil kutatócsoport azonban felfedezett egy kivételes élőlényt: a tardigrádát, más néven medveállatkát. Ez a mikroszkopikus méretű organizmus, amely extrém körülmények között is képes túlélni, valamilyen módon elkerüli a mikroműanyagok felvételét. A PeerJ Life and Environment folyóiratban publikált tanulmány szerint a kutatók több mint 5000 apró élőlényt vizsgáltak, köztük fonálférgeket, atkákat és rákféléket. Az eredmények azt mutatták, hogy míg a legtöbb vizsgált faj lenyelte a mikroműanyag részecskéket, a tardigráda szervezetében nem találtak ilyen szennyeződést.

A medveállatkák szájszerkezetének egyedi felépítése lehet a magyarázat erre a jelenségre

- nyilatkozták a kutatók. Azonban hozzátették, hogy mivel sokféle tardigrádafaj létezik, nem biztos, hogy mindegyikük rendelkezik ezzel a képességgel. Fontos megjegyezni, hogy bár a medveállatkák belsejében nem találtak mikroműanyagokat, a külső felületükön, különösen a lábaikon, jelentős mennyiségű műanyag részecske tapadt meg. Ez arra utal, hogy bár szervezetükbe nem kerülnek be ezek az anyagok, a környezeti szennyezés hatásai alól ők sem tudják teljesen kivonni magukat.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?