Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Az USDA pénteki közleménye szerint az amerikai baromfitermelőknek fokozniuk kell a pulykák madárinfluenza-vizsgálatát és ellenőrzését a levágás előtt. Az intézkedés célja, hogy megakadályozzák a vírus bejutását az élelmiszer-ellátási láncba. A fokozott biztonsági intézkedések egyelőre Minnesotára és Dél-Dakotára vonatkoznak. Ezekben az államokban az 500-nál több madarat számláló pulykaállományokat el kell különíteni, ellenőrizni és 72 órával a levágás előtt tesztelni kell őket madárinfluenzára. Az USDA jelezte, hogy később más államokra is kiterjeszthetik az új szabályozást.
Az államok és az ipar támogatja és ösztönzi az új politikát, de még nem kötelező
- jelezte Lyndsay Cole, az USDA szóvivője.
A változtatások hátterében egy múlt havi eset áll, amikor a Northwest Naturals állateledel-gyártó cég visszahívta pulykából készült macskaeledel-termékét, miután a teszt pozitív lett a magas patogenitású madárinfluenzára. Az oregoni mezőgazdasági minisztérium szerint egy macska elpusztult, miután a szennyezett terméket fogyasztotta.
Az Egyesült Államokban április óta közel 70 ember - többségük mezőgazdasági dolgozó - betegedett meg madárinfluenzában. A vírus főként a baromfi- és tejelőállományok között terjedt el. Az amerikai betegségmegelőzési és járványvédelmi központ (CDC) tájékoztatása szerint három embernél nem találtak egyértelmű forrást a vírusnak való kitettségre, de nem erősítették meg, hogy bárki fertőzött élelmiszer fogyasztásával fertőződött volna meg. Az USDA közleménye szerint a pulykaállományok fokozott vizsgálatának és felügyeletének célja kettős: Egyrészt megszüntetni a betegség terjedésének egyik lehetséges útját, másrészt megerősíteni a fogyasztók és a kereskedelmi partnerek bizalmát.
Minnesotát és Dél-Dakotát azért választották ki az új intézkedések bevezetésére, mert ezekben az államokban magas a pulykák megbetegedési aránya, illetve genetikai kapcsolat mutattak ki a fertőzött macskákból származó vírussal. Minnesota egyébként az Egyesült Államok legnagyobb pulykatermelő állama.