Március 19-én jön a tavasz meghatározó agráreseménye: Agrárium 2025
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
Észak-Amerika egyik leggyakoribb récéje, a zöldszárnyú réce egy példánya bukkant fel a tatai Öreg-tavon – számolt be róla a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület a Facebook-oldalán. Ez igazi madártani szenzációnak számít, hiszen a faj mindössze másodszor fordul elő Magyarországon. Az első észlelés 1998-ban történt a Hortobágyon. A jelenség nem szokatlan más amerikai récék esetében sem: időnként elsodródott példányok tűnnek fel Európában, amelyek nem érik el Közép-Amerikában található telelőhelyeiket.
A zöldszárnyú réce észlelés egy külföldi madarásznak köszönhető, aki január 20-án a tómederből közvetített élő webkamerás adást figyelte. A szerencsés véletlen folytán a kamera épp megfelelő szögben volt beállítva, így a madarat ökéletesen beazonosíthatóvá tette. A megfigyelő ezt követően feltöltötte az adatot egy brit weboldalra. Ezt az információt látta meg Horváth Gábor madarász, aki némi kutatás után kiderítette, hogy a zöldszárnyú réce a tatai vadludas webkamera előtt bukkant fel.
A faj az amerikai kontinens északi részén, sekély vizű tavak és időszakos elöntések mentén költ. Életmódja hasonlít európai rokonához, a csörgő récéhez. Fészekalja 5–16 tojásból áll, táplálékát pedig iszapból kiszűrt magvak, rovarok és más vízi élőlények alkotják. A hazai bejelentést követően több tucat madarász látogatott el az Öreg-tó partjára, hogy megcsodálják ezt a ritka vendéget. A madár mozgását továbbra is többször sikerült megfigyelni a webkamerás közvetítéseknek köszönhetően.