Erre rengeteg magyar nem figyel télen: pedig az állatok élete múlhat rajta

Erre rengeteg magyar nem figyel télen: pedig az állatok élete múlhat rajta

Ahogyan nyáron a kánikulában, úgy télen is a kemény mínuszokban szüksége van az állatoknak a megfelelő gondoskodásra és védelemre. Ilyenkor kiemelt figyelmet kell fordítani a takarmányozásra és az itatásra is, házi kedvencek esetében pedig az öltöztetésre és az ideális menedék biztosítására. Ami a legfontosabb: ha elhanyagolt, rossz állapotú állatot látunk a hidegben, cselekedjünk, és semmi esetre se hagyjuk magára! Dr. Kertész Péter, a MÁOK Pest-megyei Szervezetének elnöke az Agrárszektornak most arról beszélt, hogyan segíthetünk a bajba jutott állatokon és mit tegyünk, hogy mindenki jól érezhesse magát a mínuszokban is. Mindezen kívül néhány tévhitet is eloszlatott a szakember.

Március 19-én jön a tavasz meghatározó agráreseménye: Agrárium 2025

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

A hideg, a fagyás ugyanolyan ártalmas lehet adott esetben, mint például nyáron a hőguta, csak más típusú károkat okoz, de ugyanúgy megviseli az élő szervezetet. Tehát nemcsak a lakásban tartott kutyust, macskát, hanem a gazdasági haszonállatokat is. A külső hőmérséklet miatt egy rosszul tartott állatnál fázás, akár fagyás is előfordulhat

- kezdte dr. Kertész Péter.

EZ IS ÉRDEKELHET

Hozzátette, hogy például a lovaknál, szarvasmarhánál, sertésnél magát a pata felépítését is figyelembe kell venni, hiszen a hideg, fagyos föld károsíthatja, sőt, tönkre is teheti. Tehát nemcsak a kemény, fagyott föld okoz gondot, hanem a hideg is károsíthatja őket, főleg, hogyha fagyott szénatörmelékben naphosszat álldogálnak.

Elég gyakran látunk sertéseken is, a fülvégen vagy farokvégen fagyásnyomokat, felfagyásnyomokat, amire nyilvánvalóan oda kell figyelni. Lovaknál, de tulajdonképpen szinte minden állatnál kiemelten fontos, hogyan és mit etetünk: fagyott takarmányt ne adjunk senkik soha! Nehezebben fogja tudni megrágni az állat, de vannak olyan baktériumok, amelyek kifejezetten szeretik az alacsony hőmérsékletet, és könnyen elszaporodhatnak.

A MÁOK Pest-megyei Szervezetének elnöke beszélt arról is, hogy a gazda feladata és felelőssége az, hogy gazdasági haszonállatok esetében évszaknak, ciklusnak megfelelő módon készítse elő az istállót, legyen szó árnyékolásról, szigetelésről, szélvédettségről. Emellett kulcskérdés az itatás is:

Adódhat a kérdés, hogy mi a helyzet a vadlovakkal, akik a hó alól túrják ki a takarmányt? Nos, az igazság az, hogy a hó kiváló szigetelő, ezért sokkal kevésbé fagyos egy növény vagy más élelem alatta.

EZ IS ÉRDEKELHET

Figyeljünk a kedvenceinkre

Ha kutyáról vagy macskáról beszélünk, akkor egy jól szigetelt, meleg ház elengedhetetlen - abban az esetben, ha nem az otthonunkban élnek velünk. Ha például egy gazdaságról vagy kertes házról beszélünk, akkor biztosítani kellene a kutyának, macskának azt, hogy a garázsajtón be tudjon menni és le tudjon feküdni.

Ki kell emelni, hogy alapvetően nem is a hideg a probléma, hanem a nyirkos szél, hiszen, ha átfagy a szőrzet, akkor van gond. Ha megnézünk egy pásztorkutyát, vagy akár egy mezőn rohangáló kinti munkakutyát, belefekszik a hóba, nem érdekli őt az, hogy a szőrzete felső rétegén belefagyott hócsimbókok is vannak. A szőr nagyon jól hőszigetel, tartja a hőt, tehát nem fog megfázni az állat. Viszont, ha ez a szőrzet megázik, és közben még a szél is fúj, na, akkor abból már lehetnek komoly gondok.

A lakásban tartott kutyáknál pedig a sétákra kell figyelni: a járdákon lehetőleg ne olyan helyen vezessük őket, ahol a sóban, sós, olvadt hóban, vízben tapicskolnak, mivel ez feláztathatja a talpukat. Ha hazamegyünk, akkor kezeljük le a talppárnákat kifejezetten erre a célra gyártott készítményekkel. Ha nagyon érzékeny a mancsa a kiskedvencünknek, akkor séták előtt adhatunk rájuk cipőket is, ezzel megelőzve a kellemetlenségeket.

EZ IS ÉRDEKELHET

Jó dolog a kutyaruha, de tudni kell használni

Az állatoknak, főleg a kutyáknak gyártott ruhák egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Ki divatból, ki tényleges védelem miatt adja ezeket a darabokat kedvencére, mindenképpen érdemes szem előtt tartani azt, hogy hogyan kell helyesen használni őket! Ha hazaértünk a kinti sétából, akkor azonnal vegyük le a ruhát, ruhákat az állatról, ne kezdjen el rohangálni benne a lakásban! A hideg, szeles időben az orrtükör is könnyebben kiszáradhat, ezért ne hagyjuk, hogy sokáig túrják a havat és azt se, hogy megegyék azt!

A madarakról se feledkezzünk meg!

Nem csinálhatjuk azt, hogy hétvégén kiteszünk nekik enni, utána egy hétig pedig rájuk sem nézünk. Előbb-utóbb oda fognak szokni, és, ha nem találnak ott valamilyen takarmányt, magot, szalonnabőrkét vagy mást, akkor abból sokkal nagyobb baj lehet, mintha semmit sem adnánk nekik. Ezen kívül a madaraknál is igaz, hogy folyadékellátásról is gondoskodni kell. Ha egy téli itatót kiteszünk a madaraknak, azt nagyon meg fogják hálálni.

EZ IS ÉRDEKELHET

Hogyan ismerjük fel a bajokat?

A hideg és a fagy tehát éppúgy veszélyes lehet az állatokra nézve, akárcsak a hő. Az általunk megkérdezett állatorvos elmondta, hogy a hideg általi rosszullét hasonló az állatoknál, mint amikor egy átfagyott embert látunk: nagyon remeg a testfelszíne, tapinthatóan sokkal hidegebb, mint a kezünk, teljesen beesetté válik a tekintete, nem szívesen mozdul meg és az egész testfelületen remegnek a kisebb izmok - ezek azonban már súlyos jelek.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. január 26. 14:34