Az állattenyésztés atombombája: évekig tarthat, mire kiheverjük a járványt

Az állattenyésztés atombombája: évekig tarthat, mire kiheverjük a járványt

Túlzás nélkül teljes pánikban vannak a magyar állattartók, miután tegnap újabb magyarországi esetet jelentettek a száj- és körömfájás járványban és egyelőre Szlovákiában is jelen van a betegség. A védekezés részeként ráadásul nem csak a fertőzött állományokat, hanem a közelben lévő egészséges telepeket is felszámolják. Az érintett térségben jelentős tehenészetek működnek, amelyek újratelepítése rengeteg pénzbe kerülne és több évig tartana – még az is kérdéses, hogy a károsult gazdák szeretnék-e folytatni ezek után. A legfontosabb most – a fogyasztók bizalmának megőrzése mellett - a járvány további terjedésének megakadályozása, amelyben a hatóságoknak és a gazdáknak egyaránt van szerepük. Ha ugyanis nem sikerül megállítani a betegséget, akkor a jelenleg milliárdos nagyságrendű kár helyett sokkal nagyobb, ma még nehezen elképzelhető veszteséggel kellene számolni.

Egészen biztosan álmatlanul forgolódnak a napokban a magyar állattartók, különösen a Dunántúl északnyugati részén a száj- és körömfájás miatt. A néhány hete egyedi kitörésként feltűnt, 1973 óta nem látott állatbetegség híre már önmagában aggodalmakra adott okott, ám azóta Szlovákiában három telepen, tegnap pedig egy újabb magyarországi állományban igazolták a kór jelenlétét. Jól mutatja az aggodalom mértékét, hogy a napokban úgy döntöttek a nagymúltú hódmezővásárhelyi Alföldi Állattenyésztési Napok kiállítás szervezői, hogy idén nem rendezik meg az eseményt.

EZ IS ÉRDEKELHET

Emberre nem veszélyes, de az állatoknak végük

Nagyon sok állatorvos, sok szakember úgy hívja ezt a betegséget, hogy az állattenyésztés atombombája. Amikor ezt meghallottam, akkor kicsit fel voltam háborodva, de minél többet látok a hatásaiból, annál jobban hiszem el, hogy ebben van igazság

- mondta el az Agrárszektornak Kiss György, a Magyar Fajtatiszta Sertést Tenyésztők Egyesületének elnöke, aki emellett agrárérdekeltségei révén több ponton is meghatározó szereppel bír a hazai állattartásban. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a pánikhangulatot el kell kerülni, különösen a fogyasztók körében lenne indokolatlan ilyesmi.

EZ IS ÉRDEKELHET

A gazdasági károk ugyanakkor helyileg meglehetősen nagyok, hiszen egy-egy telepen akár önmagában milliárdos veszteséget jelenthet a kényszervágás. Ez - figyelembe véve a védőkörzeteket és az azon belül elhelyezkedő gazdaságokat - máris több, jelentős telepet érint. Amennyiben pedig továbbterjedne a betegség, az ágazat egészére is drámai hatással lehet a járvány.

Most nagyobb szigor kell, mint valaha

Ennek ismeretében a gazdák joggal félnek attól, hogyan alakul tovább a védekezés és a kór terjedése. Az állattenyésztők aggódnak és jelenleg igyekeznek vészforgatókönyveket kidolgozni. Hatósági szinten az egyik legfontosabb kérdés most az, hogy Szlovákia hogyan tudja kezelni az ottani eseteket, és természetesen Magyarországon is minél előbb és minél hatékonyabban lokalizálni kell a kitöréseket. A hatósági védekezésen túl Kiss György úgy véli, most a termelőknek is óvatosnak kell lenniük.

A legfontosabb teendő most a járványvédelem soha nem látott szintre emelése. Tulajdonképpen termelőként és tenyésztőként semmi mást nem tehetünk. Természetesen lehet mondani ellenérvként, hogy a száj- és körömfájás még a levegőben is terjed, de így is elengedhetetlen, hogy egy termelő, egy szakember a tőle telhető maximumot tegye meg a védekezés terén.

A továbbterjedés és a bizalomvesztés lenne a legrosszabb

A szakember kijelentette: sertésekben egyelőre nem jelent meg a betegség, igaz, a védekezés szabályai miatt egészséges állományokat is ki kell vágni az érintett térségben. Ha a sertéstartóknál is megjelenne a száj- és körömfájás, akkor annak beláthatatlan következményei lennének az ágazatra nézve, hiszen ez a faj számosságában és gazdasági jelentőségében is lényegesen meghaladja például a juh- és kecskeállomány súlyát.

EZ IS ÉRDEKELHET

Kiss Görgy szerint fontos azt is tudatosítani a fogyasztókban, hogy emberre nézve egyáltalán nem jelent veszélyt a betegség, ezért a gazdák most azt kérik a vásárlóktól, hogy őrizzék meg a bizalmukat a magyar termékeket illetően.

Az egészséges állat sem kivétel

Ami kifejezetten szomorú a mostani helyzetben, hogy a járvánnyal érintett telepek szomszédságában az agrárminiszter elrendelte a száj- és körömfájásra fogékony állatállományok teljes kivágását. Tudom, mert a saját falumat, Dunakilitit is érinti.

- mondta el az Agrárszektornak Raskó György agrárközgazdász. Hozzátette: ezen a területen jelentős állattenyésztés zajlik, több sertéstelep mellett komolyabb tejtermelés is zajlik Győr-Moson-Sopron megyében. Figyelembe véve a tejelő tehenek árát és az általuk termelt tej értékét, valóban kifejezetten nagy károkra kell számítani.

Ebben a térségben például hatalmas tejelőállományok vannak, 1500-2000 állattal dolgozó tehenészetek. Ha kivágnak ott tízezer tehenet, akkor az 100 millió liter tej mínuszt jelent.

Ez már a teljes hazai tejtermelésben is érezhető kiesést jelentene, ahogy az állományban is. Főleg amiatt nehéz a helyzet, mert jelenleg semmi sem tudja garantálni, hogy a járvány terjedése megáll. Ha nem tudják izolálni a betegséget, az teljesen új helyzetet jelentene. Ha a kór megmarad Győr-Moson-Sopron megye északnyugati részében, az még kezelhető lenne, ha azonban terjed, akkor a nemzetközi hírek tekintetében is komoly aggodalmakat fog kelteni.

EZ IS ÉRDEKELHET

Korántsem biztos, hogy folytatnák a gazdák

Ez már csak azért is fájdalmas, mert az érintett két telep kivételével teljesen egészséges állatok kivágásáról van szó. Ezek visszatelepítése nagyon komoly feladat, amely ráadásul rengeteg tőkét emészt fel és több évbe kerül. Az agrárközgazdász felvetette:

Még az is erősen kérdéses, hogy egyáltalán az érintett szereplők belevágnak-e ebbe, vagy végleg feladják az állattartást.

Raskó György emlékeztetett: a betegség megjelenése miatt az élőmarha exportja máris leállt, a harmadik országokba irányuló bárányszállítás szintén akadályokba ütközik. Ha ezeket az értékvesztéseket összeadjuk, máris látható, hogy mostanáig is sokmilliárdos kár keletkezett.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?