Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
A Levélről származó, betegség miatt felszámolt szarvasmarha-állományt Hegyeshalom külterületén, Csemeztanyán helyezik el egy 5 méter mély gödörben kialakított dögtemetőben. A vasárnap kezdődött művelet során eddig mintegy 200 állatot szállítottak a helyszínre, ahol a munkálatok hétfőn teljes intenzitással folytatódtak. A szállítás szigorú biztonsági intézkedések mellett zajlik: az állatokat fertőtlenített, zárt teherjárművekkel viszik a helyszínre, ahol rendőri felügyelet mellett, védőruhás szakemberek végzik a munkát. A terület néhány kilométerre fekszik az osztrák határtól, ahol már preventív vizsgálatokat végeztek, amelyek mind negatív eredményt mutattak.
Nagy István agrárminiszter vasárnapi látogatása során több fejlesztést is bejelentett a térségben. Ígéretet tett az ivóvíz- és szennyvízvezeték kiépítésére Csemeztanyán, az utak helyreállítására, valamint vízminőség-ellenőrző monitoringkutak létesítésére. A területet hivatalosan dögkertté nyilvánítják és bekerítik.
A helyi gazdák aggódnak megélhetésük miatt. Egy névtelenséget kérő, 40 éve állattartással foglalkozó nyugdíjas gazda elmondta:
A legnagyobb gond itt a bizonytalanság: saját fúrt kutam van, oké, hogy majd iszom ásványvizet, de hogyan főzzek, fürödjek, mossak vagy mosogassak nyugodtan, ha tőlünk másfél kilométerre háromezer fertőzésben érintett szarvasmarhát temettek egy dögkútba?!
A levéli telep felszámolása és az állatok szállítása várhatóan tíz napig tart. A ragadós száj- és körömfájás ötven év után jelent meg újra Magyarországon, először Kisbajcson, majd március 25-én Levélen azonosították a vírust. A betegség rendkívül fertőző, főként hasított körmű állatokat érint, és mivel nem gyógyítható, az érintett állományokat le kell ölni a járvány megfékezése érdekében.