Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
Magyarországon két helyszínen, Kisbajcson és Levélen azonosították a ragadós száj- és körömfájás vírusát állattartó telepeken. A fertőző betegség miatt azonnali óvintézkedéseket vezettek be az érintett körzetekben, különös tekintettel a vadon élő állatok védelmére. Földvári Attila, az Országos Magyar Vadászkamara szóvivője az InfoRádióban részletezte a betegség jellemző tüneteit. A hasított körmű, vadon élő állatoknál elsősorban az orr-ajaki részen, a szájnyálkahártyán, a nyelven és a körömközi részen jelentkező hólyagképződés, kimaródás, valamint az élő állatoknál tapasztalható fokozott nyálzás és orrfolyás utalhat a fertőzésre.
Ilyen esetben azonnal értesíteni kell a hivatásos vadászt vagy a hatósági állatorvosnak, hiszen a legfontosabb az, hogy a lehető leggyorsabban, ideje korán el tudjuk kapni ezt a betegséget
- hangsúlyozta a szóvivő. A helyzet hasonló a 2018-as afrikai sertéspestis megjelenéséhez, de most fordított a védekezés iránya: a vadállomány megóvása a cél. A vadgazdálkodókat hivatalos levélben tájékoztatták a teendőkről, és szükség esetén mintavétel céljából kilövéseket is végezhetnek.
Jelenleg csak a két érintett állattartó telep körzetében van érvényben vadászati korlátozás. További szigorítások bevezetéséről az állat-egészségügyi hatóságok döntenek, ha a betegség máshol is megjelenne.
A szóvivő külön felhívta a figyelmet a kirándulók óvatosságára is.
Most nagyon fontos, hogy mindenképpen sikerüljön lokalizálni, megállítani, és hogy a vadállomány mentes maradjon. Ebben mindenkinek kérjük a segítségét
- zárta nyilatkozatát Földvári Attila. Az állattartóknak azt javasolják, ne használják ugyanazt a ruházatot és lábbelit a természetjáráshoz, mint amit az állatállomány közelében viselnek, mivel a betegség rendkívül könnyen terjed, akár a szél által is.