Ha nem lépünk, a miniszter szerint a teljes állatállomány kipusztulhat itthon

Ha nem lépünk, a miniszter szerint a teljes állatállomány kipusztulhat itthon

agrarszektor.hu
Újabb magyarországi szarvasmarha-telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás - jelentette be április 2-án a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Nagy István agrárminiszter az újabb kitörés kapcsán figyelmeztetett: nagyon határozott védekezésre van szükség, különben a teljes magyar állatállomány kipusztulhat - írta meg az Infostart.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

Mint azt a tárcavezetú és a Nébih is korábban közölte, két településen - Darnózselin és Dunakilitin - állapította meg a Nébih laboratóriuma április 2-a reggelére a ragadós száj- és körömfájás vírusát. Nagy István agrárminiszter a Mosonmagyaróvár TV kérdésére reagált azokra a lakossági tiltakozásokra, amelyek a járvány miatt leölt állatok tetemének elhelyezése miatt fogalmazódnak meg. Mint mondta

mindenütt felháborodás lesz, de valahol el kell helyezni a tetemeket. Óriási gond ez.

A miniszter hangsúlyozta: a vízviszonyok és sok más szempont alapján meg kell találni a megfelelő helyeket. Nagy István a lakosság megértését, türelmét kérte. Úgy fogalmazott: ha nincs gyors reagálás, a magyar állatállomány kipusztulhat.

Pásztor Szabolcs országos főállatorvos a részletekről szólva elmondta, Darnózseli településen körülbelül 1000, Dunakilitin pedig körülbelül 2500 darab szarvasmarhát tartanak, mindkét telep köré 10 kilométer sugarú megfigyelési zónát állítottak fel, ezen belül pedig az összes fogékony állatot összeírják, ezekből az állományokból mintavétel is történik a vírus kizárása céljából. Korábban hasonló esetben úgy fogalmazott, "vakcinát adnak az állatoknak a vírusürítés érdekében", mielőtt leölik őket. Hogy ebben az esetben is így történik-e, arról azt mondta, ezen két állomány esetében is megtörténik a vakcinázás, már folyamatban is van. Ez azért szükséges, hogy a felszámolás megkezdéséig, illetve végéig a lehető legminimálisabb legyen a vírus az érintett állományokban.

Sajnos a vakcinázás nem helyettesítheti a felszámolást, a vakcinázott állatokat is végül le kell ölni

- egyértelműsítette Pásztor Szabolcs.

Az állatok felszámolása napokon belül megtörténik, lefolyása függ attól, hogy ez a művelet milyen hatékonysággal valósul meg. Az országos főállatorvos közölte, hogy a tetemek ártalmatlanításának kijelölt helye jelen pillanatban felmérés alatt van, a hatóság figyelembe fog venni minden rendelkezésére álló információt ahhoz, hogy a megfelelő módot ki tudja választani ehhez.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. április 3. 13:28