Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
"Ha a természetet védjük, akkor magunkat is védjük - jelentette ki Janez Potoènik, az Európai Bizottság környezetvédelmi biztosa. - A Natura 2000 olyan, mint egy életbiztosítás, amely megőrzi a természet ellenállóképességét, és biztosítja, hogy fenntartható módon kezeljük a természetet, amelytől függünk. Különösen örülök annak, hogy a védelmet kiterjesztettük 17 500 km²-nyi tengeri területre is."
Mit jelent a Natura 2000?
A természetvédelmi területeket tömörítő, kiterjedt Natura 2000 hálózatot Európa legértékesebb, veszélyeztetett állat- és növényfajainak és élőhelyeinek megóvása céljából hozták létre. A hálózat körülbelül 26 000 területből áll, és a legutóbbi kiegészítések révén 739 új egységgel bővül, melyekkel együtt összterülete közel 27 000 km²-t tesz ki. Az új területek több mint fele tengeri terület (több mint 17 500 km²), melyek főleg Franciaországban, Dániában és Spanyolországban találhatók.
A védett területek köre széles, a virágos mezőktől a barlangrendszereken át a lagúnákig terjed. A hálózat kilenc biogeográfiai régiója változatos módon képviseli az EU-n belüli biodiverzitást.
A hálózat bővítése fokozott védelmet jelent sok értékes szárazföldi élőhely számára is, a Cseh Köztársaságban található hegyes bükkösöktől és virágos rétektől lengyelországi tavakig és vizes élőhelyekig. Ezek az élőhelyek létfontosságú menedékül szolgálnak Európa számos ritka és veszélyeztetett fajának, köztük a vidrának (Lutra lutra), a mocsári teknősnek (Emys orbicularis) vagy a vérfűboglárkának (Maculinea teleius).
A hálózat alapgondolata, hogy együtt kell működnünk a természettel. A mezőgazdasági, idegenforgalmi, erdészeti és szabadidős tevékenységek végzését folytatni lehet a hálózaton belül mindaddig, míg azok fenntarthatók és összhangban vannak a természeti környezettel.
Miután a tagállamok a Natura 2000 hálózatba integrálni kívánt területeiket a Bizottsággal együttműködve kiválasztják, a Bizottság hivatalosan elismeri ezeket közösségi jelentőségű természeti területként Ez a folyamat megerősíti a területek hivatalos státuszát, és rögzíti a védelmükre vonatkozó kötelezettségeket. A tagállamoknak ezt követően hat év áll a rendelkezésükre a szükséges igazgatási intézkedések meghozatalára.
Mely területek tartoznak még az új területek közé?
Natura 2000 legutóbbi bővítésében a Cseh Köztársaság, Dánia, Franciaország, Spanyolország és Lengyelország játszotta a legnagyobb szerepet.
A Natura 2000 hálózat jelenlegi bővítése tizenöt tagállamot érint, a közösségi jelentőségű természeti területek számát pedig 739-re növeli. A legújabb kiegészítések hat biogeográfiai régióra: az alpesire, az atlantira, a boreálisra, a kontinentálisra, a mediterránra és a pannonra vonatkoznak.
Ezek közé tartozik 459 új, Lengyelországban található terület, melyek összesen 8900 km²-t tesznek ki, és számos jelentős édesvizű tavat és folyórendszert felölelnek a hozzájuk tartozó árterületekkel és természetes erdőkkel együtt. A Cseh Köztársaság 229 területtel bővítette a hálózatot, melyek közé kulcsfontosságú természetes bükkösök és vadvilágban gazdag, bőséges flórának és faunának otthont adó rétek tartoznak.