Nem sikerült letörni a magyar tejárakat - Tovább tart a szárnyalás

agrarszektor.hu
A tej még mindig felfelé húz, de a gabonaárak továbbra is zuhannak.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

2014 februárjában a mezőgazdasági termelői árak 10,9%-kal csökkentek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a növényi termékek ára 17,0%-kal esett vissza, az élő állatok és állati termékeké viszont 1,7%-kal emelkedett.

2014 februárjában a gabonafélék ára 23,5%-kal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A búza felvásárlási ára 53 900 forint, a kukoricáé pedig 45 400 forint volt tonnánként.

Az ipari növények ára 15,9%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, ezen belül az olajos növényeké 18,8%-kal esett vissza. A napraforgó felvásárlási ára a januári jelentős árcsökkenés után, februárban ismét meghaladta a betakarítási árszintet. 2014 februárjában 105 300 forintba került tonnánként, ami 34 %-os árnövekedést jelent egy hónap alatt, de az egy évvel korábbi ártól így is 24,6%-kal maradt el.

A burgonya ára 3,9%-kal tovább emelkedett a tavaly februári magas árszinthez viszonyítva. A zöldségfélék ára 2,4%-kal csökkent, a gyümölcsféléké pedig 1,2%-kal nőtt előző év februári árhoz mérten.

A vágóállatok termelői árszintje 2014 második hónapjában 2,8%-kal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A vágósertés termelői ára 1,3%-kal mérséklődött, így a felvásárlási ára 382 forint volt kilogrammonként, míg 2013. szeptemberben még 435 forint volt. A baromfi ára összességében 3,3%-kal maradt el az előző év februárjától. A vágócsirke felvásárlási ára a januári árszinthez viszonyítva is 0,8%-kal csökkent.

Az állati termékek ára 12,3%-kal volt magasabb 2014 februárjában az előző év azonos időszakához képest. A tojás ára 12,4%-kal csökkent, miközben a tej termelői ára 18,3%-kal nőtt. A tej felvásárlási ára tavaly július óta folyamatosan nő.

A hazai piacon továbbra is emelkedő trendet követ a nyers tej felvásárlási ára, annak ellenére, hogy az európai piacon már esésnek indultak az árak. Idén bővült az úgynevezett nyerstej-kínálat az Európai Unióban, mert tavalyhoz képest nőtt a tejtermelés, másrészt az utóbbi időszakban - főként tejporgyártó üzemek megszűnésével - feldolgozó-kapacitások estek ki. A nagyobb alapanyag-mennyiség pedig ahhoz vezetett, hogy csökkenésnek indultak az azonnali (spot) nyerstej árak az uniós piacon. A piacot figyelemmel kísérő Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács a dömpingáras behozatalra figyelmeztetett, és soron kívüli hatósági intézkedéseket sürgetett.

Az elmúlt években nemigen volt példa arra, hogy a hazai előállítású UHT-tejek fel tudták volna venni az árversenyt a sokszor irreálisan alacsony árú importtejekkel, a közelmúltban azonban 0,1 százalékos ultra magas hőmérsékleten kezelt (UHT), zsírszegény tejének piacra dobásával a legnagyobb hazai tejfelvásárlónak számító, magyar tulajdonban lévő Alföldi Tej Kft. felvette a kesztyűt. Ezt követően példátlan módon magyar tejjel kampányolva hirdetett olyan akciót az Aldi, amely alkalmas lehetett arra, hogy letörje a hazai tejárakat.

2014 január-februárban a mezőgazdasági termelői árindex 12,5%-kal csökkent 2013 ugyanazon időszakához képest. Ezen időszak alatt a növényi termékek ára átlagosan 18,7%-kal esett vissza, az élő állatok és állati termékeké pedig 0,2%-kal emelkedett.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?