Rákkeltő pizzás dobozok? - Az egész unió kutatja a veszélyeket

agrarszektor.hu
Felméri az Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal (EFSA), milyen mértékben fordulnak elő az élelmiszerekben egyes fluorvegyületek, illetve azok felhasználását mennyire lehet nyomon követni. A közelmúltban amerikai kutatók állapították meg, hogy a pizzás dobozokban is megtalálható egyes fluortartalmú anyagok rákkeltők lehetnek. Jogszabálysértésnek minősül, ha a csomagolóanyagokhoz élelmiszereket veszélyeztető vegyületeket használnak fel, ezért a hatóságok akár arról is dönthetnek, hogy az ilyen pizzás dobozokat kivonják a forgalomból.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Kockázatértékelést végez az EFSA azzal kapcsolatban, milyen intézkedésekre lehet szükség az élelmiszerekben, illetve azok csomagolásában fellelhető fluortartalmú vegyületek speciális szabályozásához - közölte az agrárszektor.hu-val a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A közelmúltban amerikai kutatók állapították meg, hogy a csomagolóanyagok - így például a pizzás dobozok - vízhatlanításához felhasznált úgynevezett poli- és perfluor-alkilok rákkeltők lehetnek, ezért az USA-ban sokan máris azt sürgetik, hogy ezeket a forgalomból vonják ki. Az EFSA jelenleg felméri az élelmiszerekben fellelhető perfluor-alkilezett anyagok előfordulását és nyomon követését, a döntést pedig a tagállamok vizsgálati eredményei alapján hozza majd meg - tette hozzá a Nébih.

Az uniós előírások szerint a pizzás dobozokhoz felhasznált kartonok gyártói és a dobozkészítői egyaránt az élelmiszerlánc szereplői, így felelősek azért, hogy a pizzák a dobozok révén ne szennyeződjenek. Vízhatlanításra - még a dobozok külső, pizzákkal nem érintkező felületein is - csak olyan anyagok használhatók fel, amelyek nem okoznak fizikai, kémiai vagy érzékszervi elváltozásokat. A kartonok gyártóinak a dobozok alkalmasságát az általuk kiadott igazolással kell tanúsítaniuk, ha pedig a vízhatlanításra élelmiszert veszélyeztető anyagokat használnak fel, jogszabálysértést követnek el, amely miatt a hatóságok azt is elrendelhetik, hogy a dobozokat vonják ki a forgalomból.

Az Európai Unióban az élelmiszerrel érintkező anyagokra szigorú előírások vonatkoznak, amelyek a tagállamokra is kötelező érvényűek - tájékoztatta az agrárszektor.hu-t a Nébih. Jogszabályokban rögzítették azok az általános és speciális előírásokat, amelyek betartásával a gyártók biztosítják azt, hogy az élelmiszerekkel érintkező anyagokból esetleg kioldódó összetevők ne okozzanak egészségügyi kockázatokat.

A felhasználható anyagok között fluortartalmú vegyületek is vannak, azonban ezek megengedett határértéke nagyon alacsony. Például a tetrafluor-etilénre, amelyet a poli-tetrafluor etilén, vagy közismert nevén a teflon előállítására használnak, 0,05 mg/kg speciális határértéket állapítottak meg, illetve egyéb korlátozásokat és feltételeket is meghatároztak. Az előírásokban rögzített határértékeket és követelményeket az EFSA tudományos vizsgálataival állapították meg.

A Nébih tájékoztatása szerint a pizzás dobozokban is megtalálható perfluor-alkilezett anyagokat széles körben alkalmazzák az iparban, illetve a fogyasztók számára készülő termékekben. Így például felhasználják szövetek és szőnyegek szennyeződésálló rétegéhez, élelmiszerekkel érintkező papírtermékek olajálló rétegénél, a tűzoltóhabokban, a bányászat és az olajfúrás felületaktív anyagainál, a padlófényezésnél és a rovarirtásban.

Az uniós jogszabályok szerint a gyártóknak megfelelőségi nyilatkozattal kell igazolniuk, hogy az élelmiszerekkel érintkező anyagok eleget tesznek a vonatkozó előírásoknak. Ehhez biztosítaniuk kell azokat a dokumentumokat és nyomonkövetési adatokat, amelyek a nyilatkozatokban állítottak igazolásához szükségesek. Ilyenek lehetnek az összetételi adatok, a felhasznált anyagok minőségi és megfelelőségi bizonyítványai, illetve a laboratóriumi vizsgálati eredmények.

A Nébih éves monitoring mintavételi terv szerint nem csak az élelmiszereket, hanem az azokkal érintkező anyagokat is ellenőrzi, a csomagolóanyag-gyártók és -forgalmazók számára pedig a hazai jogszabályok bejelentési kötelezettséget is előírnak. Ha az élelmiszerrel érintkező anyagok olyan anyagcsoportba tartoznak, amelyekre nincs EU-s speciális előírás, az uniós forgalomba hozatalnál gyártói igazolásra van szükség arról, hogy az anyag megfelel az alapjogszabályban meghatározott követelményeknek. Emellett a nyomonkövetési adatokat és dokumentumokat is be kell mutatni.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?