Tyúkok masíroznak a húsok között - Így néz ki egy garázsüzem (videó)

agrarszektor.hu
Több ezer kilónyi lejárt szavatosságú és ismeretlen eredetű hústerméket foglalt le a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) a Pest-megyei Péterin. Egy helyi kistermelő élelmiszer-előállításra alkalmatlan körülmények között dolgozta fel termékeit, amelyek jelentős részét más gazdálkodóktól vásárolta fel, majd sajátjaként értékesítette a környező települések piacain.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

Mintegy 5700 kilogramm lejárt szavatosságú hústerméket vontak ki a forgalomból a NÉBIH szakemberei. A Pest-megyei Péterin végrehajtott ellenőrzéskor egy helyi kistermelőnél élelmiszer-előállításra alkalmatlan körülményeket találtak. Az üzemet takarítatlan garázsban rendezték be, ahol tyúkok is szaladgáltak a termékek között. A feldolgozó helyiségek, a hűtők és a füstölők nem feleltek meg az előírásoknak: a termelő penészes szemeteskukában pácolta a hústermékeit és koszos üstökben olvasztotta az ipari zsírt.

A kistermelő az ellenőrzést megelőző három hétben az alapanyagokról, a gyártásról és az eladásról sem vezette a szükséges dokumentumokat, ezért az előállító helyen talált ötvenkét tétel közül negyvenhat nem volt nyomonkövethető. Emellett hat terméknél is lejárt a szavatossági idő, így például az ellenőrzéskor 2012 márciusáig fogyasztható fokhagyma port és 2013 elején lejárt kötözött sonkát is találtak - közölte a NÉBIH.

A lebuktatott termelő a péteri, a sülysápi és a diósdi piacon is árusította termékeit. Az engedélyezett heti egy sertésvágásból viszont nem tudta kielégíteni a vásárlók igényeit, ezért az alapanyagok (például a zsírszalonna, a sertés apróhús, a marhanyelv) és a késztermékek (a paraszt májas, a füstölt oldalas, a füstölt szalonna) egy részét más gazdálkodóktól vásárolta. Előbbieket saját termékeibe dolgozta be, utóbbiakat pedig átcsomagolta.

A NÉBIH szerint a legnagyobb, mintegy 2883 kilogrammos mennyiségben étkezési zsírt kellett megsemmisíteniük. A kivont alapanyagokat, a félkész- és késztermékeket ekkora mennyiségben egy kistermelő több mint két év alatt tudná előállítani.

A NÉBIH ezt a videót készítette a "garázsüzemről":

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?