Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Megfelelő termésátlag és minőségi évjárat várható azokon a borvidékeken, ahol a szőlőbetegségek és a jégverés nem okozott károkat az állományban - jelentette ki Nádudvari Éva, a Syngenta szőlőtermesztési szakértője. A Dunántúlon ugyanakkor olyan területek is vannak, ahol a jégverés 80-90 százalékos pusztítást is eredményezett.
Tavaly a szeszélyes, enyhe időjárás miatt komoly fertőzésekkel kellett szembenézniük a szőlősgazdáknak, idén viszont nem alakultak ki járványszerű tünetek. Ráadásul az előző évhez viszonyítva később fakadt a szőlő, de ezt a lemaradást behozta és idén a termelők időben megkezdték a védekezést, így sokkal egészségesebbek az ültetvények - tette hozzá Nádudvari Éva.
Vajkóné Tarjányi Judit kertészeti szaktanácsadó szerint a szőlőtermesztők egy része figyelmen kívül hagyta az aranyszínű sárgaság miatti figyelmeztetéséket, pedig veszélyes betegségről van szó. Az aranyszínű sárgaságot az amerikai szőlőkabóca terjeszti és Magyarországon először 2013 augusztusában, a zalai Lentiben begyűjtött levélmintákból és befogott szőlőkabócákból mutatták ki. A kártevő idén is feltűnt szinte az összes szőlőtermő vidéken, és a kórokozóra majdnem minden Magyarországon termesztett szőlőfajta fogékony.
A betegség elleni védekezés egyetlen módja, ha a terjesztő rovart iktatják ki a gazdák, ezért a rovarölő szeres kezelések célzottan a tünetet okozó úgynevezett fitoplazmát terjesztő amerikai szőlőkabóca ellen irányulnak. A kór negatív hatása nem azonnal, hanem fokozatosan jelenik meg a szőlőben és 4-5 év alatt akár teljes pusztulást okozhat az állományban. Szlovéniában például elkéstek a védekezéssel és idén súlyos károkat szenvedtek el az ültetvények.