Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Jóval az önköltségi ár alatt, literenként 75 forintért adják el a magyar termelők a tejet. Harcz Zoltán szerint ezzel szemben a tej előállítási ára 90-100 forint literenként, de egy hatékony gazdaságban 85 forint/liter is lehet, míg egy kevésbé versenyképes üzemben 100 forint/liter fölé is emelkedhet. A piacon tapasztalható túlkínálatot az uniós tejkvóta rendszer eltörlése és az orosz embargó idézték elő - tette hozzá a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója.
Harcz Zoltán úgy véli, az uniós és a magyar agrárpolitika is folyamatosan próbálja segíteni a termelői összefogásokat azért, hogy a feldolgozókkal vagy a nagykereskedőkkel folytatott tárgyaláson erősebb alkupozícióba kerüljenek. Hozzátette, az EU legnagyobb tejfeldolgozó üzemei - amelyek tízszer-tizenötször több tejet dolgoznak fel mint a teljes magyar tejtermelés - termelői tulajdonban vannak.
Fontos lenne, hogy a magyar tejfeldolgozók olcsón és hatékonyan termeljenek, beruházási támogatásokhoz jussanak, és fel tudják venni a versenyt az uniós feldolgozókkal - mutatott rá Harcz Zoltán. Szerinte egy szlovákiai tejfeldolgozó terméke, mire Magyarországra kerül, közel 50 forinttal olcsóbb lesz, mint a saját hazai piacán, mert itt nem fizetik meg utána az áfát.
Ráadásul a tej 18 százalékos áfakulcsa miatt egyes nagykereskedők nem fizetnek adót, vagy szabálytalanul visszaigénylik az áfát. Ezzel máris 50 forinttal lehet csökkenteni az árat. A magyar átlagfogyasztó pedig bármennyire is szeretne magyar terméket venni, általában az olcsóbb tejet választja - tette hozzá.