Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A termelők ma is olcsón adják el a cukorrépát, az uniós termelési kvóták kivezetésével azonban az árak még alacsonyabb szintre kerülhetnek - írja a Magyar Idők az agrárszektor.hu és a Takarék Bank közös elemzésére hivatkozva. Idén a hazai termesztők jó szezont tudhatnak a hátuk mögött, a forró nyár pozitívan befolyásolta a termés minőségét. Berki Gyula, a Cukorrépa Termesztők Országos Szövetségének elnöke úgy véli, az elmúlt napok esőzései jót tettek a répatermelésnek, a cukorfok azonban ezzel egyidejűleg csökkent.
A kaposvári cukorgyár a tavalyihoz hasonló európai uniós minimálárat fizeti a termésért - tette hozzá a szakember. Ez tonnánként 26,29 eurót jelent, amelyet 1 eurós kompenzációval egészít ki a felvásárló. Berki Gyula szerint, ha a kaposvári cukorgyárnak az idén sikerül növelnie az értékesítésből származó bevételeit, abból a cukorrépa-termelőknek is juttat majd.
A cukorrépa-termesztők idén több mint 500 eurós uniós támogatást kapnak hektáronként. Összesen 2,5 milliárd forintnyi termeléshez kötött támogatást kapnak a répatermesztők, a rendelkezésre álló összegeket pedig várhatóan decemberben fizeti ki az MVH. Berki Gyula szerint támogatás nélkül ma már nem is beszélhetnénk magyar cukoriparról.
A kaposvári cukorgyár a kvóta eltörlése után növeli termelését. Bővül a gyár csomagolókapacitása, nemrég ugyanis átadták az új, 7000 négyzetméteres cukorcsomagoló üzemet is. Ennek a kapacitása többszöröse annak, mint amit a jelenlegi 125 ezer tonnás termelés igényel.
Berki Gyula szerint a cukorrépa-termesztők a hatékonyság növelését célozták meg. A termelés ugyanis hosszú távon csak akkor lesz bővíthető és fenntartható, ha javul az együttműködés a répatermesztők, a felvásárló cukorgyár és az inputanyagokat szállító cégek között - fogalmazta meg.
Fórián Zoltán, a Takarékbank Agrár Központ vezető agrárszakértője szerint ugyanakkor a magyarországi cukorpiac az előttünk álló években sem bővül érdemben. A hazai piacon ugyanis, amelyen a külföldi feleslegek keresik helyüket, az európai átlagnál is alacsonyabb cukorárakra kell számítani.