Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A madárinfluenza-kitörések körzetében elrendelt zárlatok miatt december közepétől március közepéig gyakorlatilag leállt a hazai víziszárnyas-termelés - nagyjából az eredeti szint 10-20 százalékára esett vissza. A termelők kilábalni próbálnak, de úgy tűnik, hogy legkorábban csak októberre állhat vissza eredeti szintjére a termelés - írja a Világgazdaság.
Mindezt a szigorúbbá vált állategészségügyi szabályok között kell megtenniük, amelyek azonban elengedhetetlenek, az újabb madárinfluenza-kitörések kockázatának csökkentése érdekében. Az előírások betartása a terméktanács szerint indokolt, mert két hete Franciaországban ismét megjelent a vírus. A terméktanács ezért kezdeményezi az állategészségügyi hatóságnál, hogy fokozottabban ellenőrizze a baromfitartó telepeken az új szabályok betartását. A minden baromfifajra vonatkozó, de különösen a víziszárnyas-ágazatban számottevő változásokat hozó intézkedések maximum 5-8 százalékkal emelhetik a termelők költségeit, kérdés azonban, hogy ezt elismeri-e a piac - mondta a lapnak Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács elnök-igazgatója.
- mondta a BTT elnök.
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) adatai szerint az állatállomány csökkenése mellett az év első négy hónapjában az export is esett 19 százalékkal, miközben jelentősen, 34 százalékkal nőtt a baromfihús importja - közölte az AKI. Csorbai szerint az importnövekedésben szerepet játszott az év elején bevezetett áfacsökkentés, ami élénkítette a baromfi iránti keresletet. Az export csökkenésének több oka lehet a madárinfluenza miatti korlátozások - a dél-afrikai és az ázsiai piac teljes kiesése - , illetve az árualaphiány játszhatott ebben komoly szerepet.
A termelők közvetlen kárainak enyhítésére is tett javaslatot a terméktanács, a telepek üresen állási időszakára kiszámolva, hogy melyek azok a költségek, amelyeket akkor is fizetni kell, ha nincs termelés. Ezekre a károkra egyelőre csak becslések vannak, de Csorbai Attila szerint ez is elérheti az 1,5 milliárd forintot. Ezt a nemzeti büdzséből térítik majd, de mivel ezt az unióval notifikáltatni kell, a végső szót Brüsszel mondja ki - arról is, hogy a kár hány százalékát téríthetik meg.