Még szigorúbban ellenőrzik a silány kínai mézeket

agrarszektor.hu
Nagyobb hangsúlyt fordít a jövőben a Magyarországon árusított mézek minőségellenőrzésére az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Tudatosítani akarják a fogyasztókban, hogy a magyar méz jobb minőségű, mint a sok esetben silányabb kínai vagy egyéb külföldi méz.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Kiemelt figyelmet fordít az OMME és a Nébih a hazai üzletekben és piacokon árusított mézek minőségellenőrzésére. Ehhez a Magyar Méhészeti Nemzeti Program támogatási lehetőségét is igénybe veszik. A cél, hogy felhívják az emberek figyelmét a magyar méz előnyösebb tulajdonságaira a külföldről, vagy az Európai Unión kívülről érkezettekhez képest. A magyar méz jó minőségű, ugyanakkor ez a Kínából származó mézekre vagy annak keverékeire nem minden esetben igaz - derül ki az agrártárca közleményéből.

A minisztérium szerint ezért komoly szerepe van a folyamatos mézvizsgálatoknak, a termelői méz azonosítására létrehozott méz-zárszalagnak és a termelői mézesüveg használatának is.

Az Európai Unió és a magyar kormány 50-50 százalékos finanszírozásában évi 4,7 millió euró támogatáshoz jut a magyar méhészeti ágazat. Ez az összeg több mint évi 15 százalékkal haladja meg az előző támogatási ciklus forrásállományát.

A méhészek a megtermelt méz 73 százalékát nagybani felvásárlóknak, egy százalékát kiskereskedőknek, üzleteknek, további egy százalékát ipari felhasználóknak (mézeskalácsos, édesítőipar), 25 százalékát pedig közvetlenül a fogyasztóknak értékesítik. Az országban több olyan nagyobb mézüzem működik, amelynek alapanyag-feldolgozó kapacitása meghaladja az évi ezer tonnát.

A magyar méhészet a mezőgazdaság bruttó termelési értékének egy százalékát, az állattenyésztésnek mintegy 3 százalékát adja. Ez 22-25 milliárd forintot jelent.

Az Európai Unió 27 tagállama között a méhsűrűséget figyelembe véve Magyarország a második helyen áll. A méztermelés az elmúlt tíz évben 15-30 ezer tonna között változott, a méhcsaládok száma pedig meghaladja az 1 milliót.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?