Mészáros az első - A kormány és az élelmiszeripar legnagyobb beruházásai

Csaknem 60 milliárd forint értékű élelmiszeripari beruházás valósult meg, illetve kezdődött meg tavaly a kormány beruházásösztönzési rendszerében. A legnagyobb támogatott projektnek Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester visontai búzafeldolgozó gyára számít. Emellett a fejlesztések a baromfi-, a tej- és az éticsiga-feldolgozásra, illetve az üdítőital-gyártásra és a salátakészítésre terjednek ki. A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) szerint összesen hét jelentős tavalyi élelmiszeripari beruházásról van szó, de egyet még titokként kezelnek.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Visonta Projekt Kft. kapta tavaly a legtöbb támogatást az élelmiszeripari vállalkozások közül a kormány beruházásösztönző rendszerében. A Külgazdasági és Külügyminisztérium az agrárszektor.hu kérdésre közölte, melyek voltak azok az élelmiszeripari cégek, amelyekre a kormány beruházásösztönző programja kiterjedt. A társaságok listáját az alábbi táblázat tartalmazza.

Az adatokból látható, hogy a Visonta Projekt - amelyet nemrég VIRESOL-ra neveztek át - indította meg tavaly a hazai élelmiszeriparban a legnagyobb, 24,1 milliárd forintos beruházást, amelyhez több mint 6 milliárd forintos állami támogatás kapcsolódik. A cég Visontán búzafeldolgozó gyárat létesít, amely várhatóan 2018 utolsó negyedévben kezdi meg a termelést.

Ha felkészülten akar nekivágni a 2018-as agrárévnek, ha első kézből, a hazai agrárszektor meghatározó szakembereitől, véleményformálóitól, vállalatvezetőitől és döntéshozóitól szeretne választ kapni a hazai mezőgazdaságot érintő legfontosabb és legaktuálisabb kérdésekre, jöjjön el az Agrárium 2018 Konferenciára, ahol az elsőrangú szakmai program mellett a kiváló kapcsolatépítési lehetőségeké a főszerep.

A többi közölt projekt közé a kiskunhalasi Hunent Zrt. mélykúti víziszárnyas-feldolgozója, a székesfehérvári Alföldi Tej Kft. debreceni telephelyének kapacitás-bővítése, a kisvárdai Bourgogne Gastronomie Kft. éticsiga-feldolgozója, a dunaharaszti Coca-Cola HBC Magyarország Kft. raktárberuházása és a bicskei Spar Magyarország Kft. saláta- és szendvicsüzeme tartozik. E beruházásokkal összesen mintegy 58 milliárd forint értékű fejlesztés valósult, illetve valósulhat meg.

Mészáros Lőrinc (balra) és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a visontai búzafeldolgozó 2017-es alapkőletételénél (MTI-fotó: Komka Péter)

Bár Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a beruházásösztönző rendszer tavalyi eredményeinek értékelésekor nemrég hét élelmiszeripari fejlesztésről beszélt, a KKM egyelőre hivatalosan csak hat adatait foglalta össze. A tárca tájékoztatása szerint ugyanis az egyik projekt részletei még nem publikusak, így arról később adnak tájékoztatást. E beruházás a közelmúltbeli hírek szerint akár egy gombatermelő üzem is lehet, ha az ezzel kapcsolatos kormánydöntést tavaly született meg, így e beruházást a 2017-es projektekhez sorolják. Az MTI szerint a gombaüzemet 1,8 milliárd forintból és 500 millió forintos támogatásból a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszapüspökiben építheti fel az e célra alakult Püspöki Farm Kft.

A hivatalosan közzétett KKM-listából megállapítható, hogy a beruházó vállalatok között magyar és külföldi tulajdonúak egyaránt találhatók. A VIRESOL Mészáros Lőrinc és befektetőtársa, Szíjj László érdekeltségében áll, az Alföldi Tejet magyar tejtermelők tulajdonolják, a Hunent pedig két hazai baromfis vállalkozóhoz, Kiss Istvánhoz és Balogh Zoltánhoz köthető. A Bourgogne Gastronomie Kft. viszont részben francia érdekeltségű, a Coca-Cola Magyarország és a Spar Magyarország pedig teljes egészében külföldi tulajdonban van.

Az is tény ugyanakkor, hogy a tisztán külföldi tulajdonú cégek feltüntetett beruházásaikhoz nem kaptak állami támogatást, így a Spar és a Coca-Cola is saját erőből fejlesztett. Utóbbi vállalat viszont még 2012-ben stratégiai megállapodást is kötött a kormánnyal.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?