Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács kalkulációi szerint az államháztartási bevételek áfakiesése 64,9 milliárd forint lenne, ha az áfa szintjét a jelenlegi 27-ről 5 százalékra mérsékelnék. Ráadásul a szervezet úgy számol, hogy miután ez az összeg a vásárlóknál marad, nem vész el a nemzetgazdaságból, mert azt más javak vásárlására költik. Így a korrigált államháztartási bevételkiesés a zöldségek-gyümölcsök áfacsökkentése miatt csak 53,9 milliárd forint lenne. Biztató szerintük az a tendencia is, hogy a zöldség-gyümölcsökre fordított háztartási kiadások 2010-ről 2016-ra igen dinamikusan, 47,4 százalékkal emelkedtek.
Az áfacsökkentést az ágazatot leginkább sújtó három probléma - az alacsony fogyasztás, az egyre erősebb importnyomás és a szervezetlenség - indokolja a szakmaközi szervezet szerint. A magyarok évi 60 kg-os gyümölcs- és 84,5 kg-os zöldségfogyasztása jóval elmarad a 100 kg-ot meghaladó unós átlagtól, aminek az áfacsökkentés lendületet adhatna. Katasztrofálisan alacsony, 20 százalék körüli az ágazati szervezettség szintje az EU-s 50-60 százalékos aránnyal szemben. Apáti Ferenc, a FruitVeb alelnöke szerint a hazai termelőknek ezért nincsenek versenyképes méretű, stabil árualapjaik, nem tudnak kellő súllyal bekerülni a hazai áruházláncok piacaira és az exportpiacokra. A stagnáló vagy csökkenő hazai termelés, szervezetlenség, növekvő fogyasztás együttesen növekvő importhoz vezet. A fokozódó importnyomás a harmadik probléma, amire szintén a forgalmi adó csökkentésétől várnak megoldást a gazdálkodók. A behozott, mezőgazdasági eredetű árucsoportok tortájából a zöldségeknek és gyümölcsöknek jut a legvastagabb szelet: 13,4 százaléknyit importálunk, míg az exportunk ezekből a termékekből csak 11 százalékos.
Az áfacsökkentés számos pozitív hatásával számolnak a Fruitveb szakemberei. Ilyen a termelés növekedése, a nyomonkövethetőség, az élelmiszerbiztonság javulása, a tisztességtelen verseny csökkentése, az ágazati szervezettség (versenyképes árualapok) és versenyképesség növekedése, illetve az import versenyképességének csökkenése. A forgalmi adó mérséklésének negatívumként az államháztartási bevételkiesés mellett említésre érdemes az a tény, hogy romlik a termelő vállalkozások likviditása, hiszen az 5 százalékos áfabevétel áll szemben a 27 százalékos áfakiadással.
Tóth krisztina