Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Világgazdasági Fórum egyes régiókat, illetve az egész világot felölelő tanulmányai sok gazdaságpolitikai vitában és elemzésben szolgálnak viszonyítási pontként. Az alapítványi formában működő szervezetet 1971-ben hozták létre Genfben, felügyeletét a svájci szövetségi kormány látja el. A Világgazdasági Fórum szervezete nem kötődik nemzeti vagy politikai érdekcsoportokhoz. A fórum leghíresebb kiadványa a Globális versenyképességi jelentés, amely az egyes nemzetgazdaságok versenyképességét értékeli a világpiacon. Idén a 3 ezer résztvevő között 65 állam első embere vesz részt a találkozón, de nincs jelen Donald Trump amerikai és Emmanuel Macron francia elnök, valamint Theresa May brit miniszterelnök. Angela Merkel német kancellár viszont eljött. Kínát csak az alelnöke képviseli.
Vajon ugyanezek a tényezők veszélyeztetik a mezőgazdaságot is?
Természetesen van átfedés a világ egészét és speciálisan az élelmiszertermelést érintő kockázatok között. Az aggodalomra okot adó jelenségek egy része világméretű probléma, míg más része lokálisabb, vannak köztük a távoli jövőt érintő és már most fenyegető veszélyek is. Az agrárszektor.hu tapasztalatai szerint ezek miatt aggódnak a leginkább az agráriumban:
1. Éghajlatváltozás, vízhiány
A hőmérséklet és a csapadék szélsőséges eloszlása kihat a vetés időpontjára, a tenyészidő hosszára, a bevetett növényvédő szerek és tápanyagok mennyiségére és hatásfokára, a termésmennyiségre és -minőségre, a szárítási igényre. Egyszóval döntő a végeredmény szempontjából. A csapadék érkezésének időpontja legalább ilyen fontos, ennek kockázatát célszerű lenne mesterséges vízpótlással tompítani. Az öntözés szükségességéről itt írtunk.
2. Birtokkoncentráció
A föld alapvető és korlátos termelőeszköz. A birtokpolitikai célkitűzések ellenére a helyi tapasztalat az, hogy a "nagyok még nagyobbak" lesznek, a reálisan megszerezhető földterület pedig csökken, ami a versenyképességet is meghatározhatja. Az európai üzemméretekről itt írtunk, a haza földhasználat koncentrálódásáról pedig itt.
3. A támogatások csökkenése
A gazdálkodás eredményessége erősen függ a támogatásoktól. Magyarországon egy átlagüzem jövedelmének több mint felét a különféle dotációk teszik ki, amelyekben a hazai források részaránya 25-30 százalékot képvisel. Nem csoda, ha az uniós támogatások kurtítása erősen aggasztja a gazdálkodókat. Az európai gazdák jövedelmét kitevő támogatási hányadról itt írtunk.
4. A fogyasztók manipulásáa és ennek hatása az agrárpolitikára
Az agrárpolitika a támogatásokon és az ezekhez kapcsolódó termelési előírásokon keresztül erősen belenyúl a szakmai kérdésekbe. Az intézkedések hátterében jellemzően a fogyasztók akarata áll, akik egyre kevesebb információval rendelkeznek a termelés mikéntjéről. A szektor valamennyi szereplőjének - termelőnek, inputanyag-gyártónak és a szakmédiának is - feladata a termelés célkitűzéseit és pénzügyi realitásait megértetni a fogyasztókkal. Ugyanebbe a csoportba sorolható a génszerkesztés kérdése is.
5. Munkaerőhiány és gépesítési kényszer
Nemcsak szakemberből, de betanított munkásból is egyre kevesebb van az agráriumban, ami már komolyan veszélyezteti egyes kultúrák és haszonállatfajok jövőjét, másrészről erőteljes gépvásárlásra kényszeríti a gazdákat. A problémát részben beruházási támogatásokkal, részben a foglalkoztatás jutalmazásával igyekeznek megoldani egész Európában. 2021-től várhatóan a területalapú támogatásban is megjelenik a foglalkoztatási szempont, amiről itt írtunk.
6. Piaci kockázatok, vámháború
Noha közvetlenül érezzük a bőrünkön, a mindennapokban nem feltétlenül elsőként jut eszünkbe, talán azért, mert tehetetlennek érezzük magunkat egy ilyen globális hatással szemben. Lehetséges védekezési módok: információgyűjtés, tároló és feldolgozó kapacitások kiépítése (itt írtunk a pályázatról), határidős tőzsdei ügylet, kiegészítő biztosítások keresése, tőketartalékolás.
Természetesen ezer más fontos hatás éri még az ágazatot, ilyen a termőföld és a víz minőségének romlása, a beporzó rovarok csökkenése, a digitalizáció tempója, a multicégek megerősödése vagy a bürokrácia elburjánzása. Csak az a kérdés, ki milyeket éli meg súlyosabb tehernek.