Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Nagy trendfordulón vagyunk túl, ugyanis az élelmiszergyártók is rájöttek arra, hogy a hazai alapanyag nagyon fontos számukra - mondta a Világgazdaságnak adott interjúban Nagy István agrárminiszter, aki az idei betakarítás első számait is ismertette. Eszerint az őszi árpából mintegy 5,36 tonnás átlaghozanmok születtek, de a kombájnok még nem végeztek a teljes vetésterületen. Ez a 2018-as értéket 8,9 százalékkal, az elmúlt öt év átlagát pedig 5,6 százalékkal haladja meg - ismertette a szakminiszter.
A repce betakarítása rosszabbul áll, így itt még nem állnak rendelkezésre megbízható hozamadatok, a búza vágása pedig csak a múlt héten kedődött. Nagy István kiemelte: "nyári kalászos gabonákból és őszi káposztarepcéből az ország belső ellátása a következő évre biztosított, továbbá tetemes exportárualap is képződik. ...
Az elmúlt években látható kedvező tendencia, hogy a gabonák hazai feldolgozása erős ütemben emelkedik. Elsősorban a kukorica ipari feldolgozása bővült több millió tonnás mértékben, az idei évtől kezdve a búza ipari feldolgozása is várhatóan több százezer tonnás mennyiséggel növekedhet a januárban átadott feldolgozókapacitások belépésével. Ez azt jelenti, hogy a feldolgozott termékek aránya tovább fog bővülni az exporton belül - emelte ki Nagy István.
A szakminiszter beszélt arról is, hogy a kormányzat támogatja, hogy ne csak az alapanyag-előállítás, de a feldolgozás is megfelelő fejlesztési forrásokban részesüljön."Kormányzati cél volt, hogy az ágazat 300 milliárd forint támogatáshoz jusson 2020 végéig, ezt a küszöböt már 2018-ban átléptük. ... Fontosnak tartjuk minden vállalati méret támogatását, az előállított termék jellegétől függetlenül. Az a cél, hogy a kapcsolódó forrásokat dedikáltan az élelmiszeriparra írjuk ki."
Nagy István rámutatott, azok a legeredményesebb élelmiszeripari szakágazataink - például a hús-, a tej- és a zöldség-gyümölcs-feldolgozás -, amelyek hazai alapanyagra építenek. "Nagy trendfordulón vagyunk túl, ugyanis az élelmiszergyártók is rájöttek arra, hogy a hazai alapanyag nagyon fontos számukra. A helyi terméknek óriási jelentősége van marketingszempontból is, elég csak megnéznünk, mennyire fontos egy sörgyártónak például, hogy hazai árpából készüljön a söre.
Van olyan multinacionális vállalat, ahol a hazai beszállítók aránya megközelíti a 90 százalékot - említette a miniszter. Hozzátette: a digitalizáció és a robotizáció alkalmazása az élelmiszeriparban is rendkívül fontos. Például azért, mert így gördülékenyebbé és kiszámíthatóbbá tehető az ellátási lánc, vagy előre diagnosztizálhatók a meghibásodások, növelhető az energiahatékonyság, és garantálható az élelmiszer-biztonság. Emellett az iparágat jellemző súlyos munkaerőhiány miatt kialakuló kapacitáskorlátok megoldására is megfelelő választ adhat. Ahol a gépesítettség, az ipari megoldások dominálnak, jóval magasabbak a keresetek és a vállalatok jövedelmezősége.