Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az G7 által kigyűjtött 50 termék fele legalább 40 százalékkal drágább most, mint egy évvel ezelőtt, ugyanakkor számos gyümölcs és zöldség ára csökkent tavalyhoz képest. A részletes grafikonokat itt lehet megtekinteni. A július végén mért árváltozások átlaga 5,7 százalék volt, ami csaknem kétszerese az inflációnak. Ha a szélsőségeket kizáró medián értékét nézzük, az csupán 3,6 százalékot mutat, de még ez is reáldrágulást jelez a 2,9 százalékos hivatalos inflációs adathoz képest.
A G7 a drágulás fő okaiként ezeket a tényezőket nevezte meg:
- Csökken a hazai termőterület. Ez szerepet játszik abban, hogy kis mértékben folyamatos inflálódás van, mivel a hazai zöldség-gyümölcs mennyisége a nagybani piacokon csökken.
- Mivel a kereslet megvan, és a lakosságnál lévő elkölthető pénz mennyisége nő, a kieső hazai termést az importáru veszi át, ám ennek árszintje (a kivételektől eltekintve) általában magasabb. A keresleti piac és a magasabb árú import következtében a termelők kis mértékben emelni tudják az áraikat.
- A dráguláshoz hozzájárul a piac fehéredése is.
Az agrárszektor.hu a fentiekhez képest lényegesebb okokat is hozzátesz:
- Európa legnagyobb zöldség-gyümölcs termelői (hollandok, spanyolok, németek, franciák, lengyelek) 2018-ban óriási aszállyal szembesültek, ami idén részlegesen megismétlődött. A legszembetűnőbb a burgonya áremelkedése volt, de sokat drágultak a saláták és a paradicsom is. Bár ma már egyikből sincs hiány, a piaci szereplők nehezen "engedik el" a kialakult magasabb árszintet.
- Ténylegesen emelkedik a zöldség-gyümölcsfogyasztás, és nemcsak a pénztárca vastagodása miatt. Ennek egyik oka az egészségtudatos étkezés, a másik sokkal prózaibb: a hús elképesztő mértékű drágulása. Ehhez képest a zöldség még olcsónak mondható.
- A hús drágulása mögött pedig az afrikai sertéspestis áll. A Kínába exportált vagy a Lengyelországban, Romániában kivágott állatmennyiség hiányzik az európai picon, ígya legkedveltebb sertéshúsféleségek 20-40 százalékos dráguláson mentek át, de magukkal húzták a többi helyettesítő termék árát is.
A lenti grafikonon gyűjtöttük ki ezeket. Feltűnő lehet a csirkemell mérsékelt drágulása. Ennek oka, hogy ez a termék az Ukrajnából nagy mennyiségben érkező, szárnyas, csontos csirkemellel (ún. "csikekabáttal") kellett hogy versenyezzen, melynek beáramlását csak mostanra tudta visszafogni az EU.