Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A növényi olajok indexe 10,3%-ot esett január óta ahogy a pálmaolaj ára a vártnál nagyobbat zuhant a bőséges malajziai termelés, az indiai kereslet időleges visszaesése és a koronavírus terjedése körüli aggodalmak együttesétől. A gabonafélék ára átlagban 0,9%-kal mérséklődött. A búza ára csökkent reagálva az erős piaci kínálatra, továbbá a kukoricáé is, az állattartó szektor visszaeső igényei hatására. Ezzel szemben a rizs ára nőtt a távol-keleti és kelet-afrikai vevők aktivitása következtében.
A FAO 2%-os árcsökkenést regisztrált a húsfélék esetében. Szakértők ezt a kínai importcsökkenéssel magyarázzák, amire hatással volt a tengeri szállítmányozás akadozása. A szárazság miatti kényszervágások Új-Zélandon további nyomás alá helyezték a birkahús kereskedelmi jegyzését; a szárnyashús ára negatívan reagált a csökkenő ázsiai keresletre.
A tejtermékek összesítve 4,6%-kal drágultak főleg a sajt jegyzésének erősödése és részben a ausztrál tejtermelés visszaesése miatt. A tejpor ezzel ellentétben olcsóbb lett miután Kína, a világ legnagyobb tejport-importőre, vásárlásai a logisztikai nehézségek miatt lelassultak. A cukor ára 4,5%-kal nőtt az negatív indiai és thai termelési kilátások és az erős globális kereslet kombinációja következtében.
Pozitív globális gabonatermelési kilátások
A FAO egyúttal megjelentette a legfrissebb Gabonakészletek és -igények gyorsjelentését, amiben megemelte az idei gabonatermelésre vonatkozó előrejelzését 2 719 millió tonnára, ami a nyugat-afrikai és ukrán kukoricatermelés erősödésének tudható be. A búzaatermelés várhatóan eléri a rekord-közeli 763 millió tonnát, míg a szemestermény-kibocsátás 2020-ban is erős lesz Argentínában, Brazíliában és Dél-Afrikában.
A gabonafelhasználás mértéke a 2019-2020-as ciklusban akár történelmi rekordot is dönthet (2 721 millió tonna), melynek hátterében az élelmiszeripar, a takarmány-előállító és más ipari cégek megnövekedett kereslete áll.
Mindemellett a FAO előrejelzése szerint a világ gabonatermelése a 2020-as szezon végére megközelítik a 886 millió tonnát, vagyis a készletek és felhasználás aránya a kényelmes 30%-os szintre áll be.
A gabonafélék kereskedelme 2,3%-kal is bővülhet a FAO szerint, és a növekedés több mint feléért a búza felel majd.