Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Komoly aggodalmakat okozott az európai, így a magyarországi húspiacon az afrikai sertéspestis megjelenése Németországban. Az emberre ártalmatlan vírust ugyan egyelőre csak a vaddisznókban mutatták ki, ám a nagy nemzetközi célpiacoknak - beleértve Kínát - a tapasztalatok szerint ez is elegendő arra, hogy részben vagy egészben korlátozzák a németországi importot, írta meg a Magyar Nemzet. Az elmúlt időszakban jelentősen nőtt az európai kivitel Kínába, mivel a távol-keleti országban a sertéspestis óriási pusztítást végzett, beleértve a vírus terjedésének megakadályozása érdekében leölt állományokat is.
- mondta Éder Tamás.
A Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke az első piaci információkkal kapcsolatban elmondta, már most jelentősen estek a német felvásárlási árak, amelyek hatással lehetnek a magyarországi nagy feldolgozók átvételi áraira is. Az uniós piacon így immár szinte biztos, hogy rövid távon jelentősen olcsón, önköltségi ár alatt, dömpingszerűen jelenhet meg a Németország elleni korlátozások miatt megmaradó sertéshús, amely nem csak Magyarországon okozhat gondot. A legnagyobb európai sertéshús-előállító ország ellen bevezetett korlátozásoknak azok az európai országok lehetnek a haszonélvezői, amelyek így többet képesek szállítani a Távol-Keletre.
Ezzel szemben Németország környező országai várhatóan felszívják a többlet jelentős részét, ezzel pedig Magyarországon is drasztikusan csökkenhetnek a felvásárlási árak, veszélybe sodorva a hazai ágazati szereplőket. Éder Tamás hozzátette, a Hússzövetség és az agrártárca ezért önmérsékletre szólítja a kiskereskedelmi láncokat, és azt kéri, továbbra is a hazai termékeket részesítsék előnyben az olcsón értékesített német felesleg helyett.
Az európai gazdálkodók érdekképviseletét ellátó legnagyobb szervezet, a COPA-COGECA közleményében nyugalomra intette az ágazati szereplőket. Felidézték, hogy a szigorú európai szabályozások, irányelvek és a német hatóságok gyors reakciójának köszönhetően várhatóan elkerülhető az afrikai sertéspestis további elterjedése. A COPA-COGECA arra is emlékeztette az ágazat szereplőit, hogy a lengyel határ közelében mutatták ki a német hatóságok a vírust, de az érintett Brandenburg tartományban kevés sertéstartó telep működik. Ezért a szervezet arra kéri a piaci szereplőket, arányosan reagáljanak a német bejelentésre, és vegyék figyelembe a sertéspestis terjedését gátló hatósági intézkedéseket.
A koronavírus megjelenése a magyar sertéságazatnak is problémákat okozott. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 19%-kal 12 és fél ezer tonnára csökkent 2020 január-májusában az egy évvel korábban külpiacon eladott mennyiséghez viszonyítva. Magyarország a legtöbb sertéshúst Romániába, Horvátországba és Olaszországba szállította. A termelői árak pedig több mint 11%-kal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára korábban a Magyar Nemzetnek arról beszélt, nem tartja kizártnak, hogy idehaza is megjelennek a dömpingáras húsok. A szakember arra figyelmeztetett ugyanakkor, hogy a nagy kereskedelmi láncok jellemzően hosszú távú szerződéseket kötnek a beszállítóikkal, míg egy esetleges sertéshúsdömping átmeneti jelenség a piacon. A közép- és hosszú távú hatásokra viszont érdemes odafigyelni. A felvásárlási árak tartósan csökkenhetnek, ezzel együtt a fogyasztói árak is alacsonyabbak lehetnek.