Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Lengyel László négy éve kezdett bele családjával az olajtök termesztésébe a Somogy megyei Kéthelyen. Fél hektáron, főállás mellett gazdálkodnak. Az Agrárszektor megkeresésére elmondta, sokáig őstermelőként adták el a tökmagolajat, nemrég pedig termelői piacon is megkezdték az árusítást, ami sokat segített a termékük népszerűsítésében. Ennek köszönhetően az eladási számaik is emelkedtek valamelyest, a visszatérő vásárlók mellett új vevők is érdeklődnek a tökmagolaj iránt. Ezzel együtt 2021-ben emelni kellett az árakon is Lengyel László szerint, hiszen az időjárás nem kedvezett az olajtöknek, kevesebb lett a termés az előző évihez képest. Míg 2020-ban 5000 forintért adtak el egy liter melegen sajtolt tökmagolajat, addig tavaly nagyjából 10 százalékkal kérnek érte többet. A magasabb árat indokolja a munkaigényes termesztés is, hiszen - a földterület munkagéppel történő felszántása után - a legtöbb munkafolyamatot, köztük a betakarítást is kézzel végzik. Ezt követően a tökmag egy Zala megyei olajsajtoló üzembe kerül, s ott készül el belőle a végtermék.
A gyenesdiási Salamon Anikó helyi terméket kínáló piacokon, fesztiválokon és rendezvényeken árusítja a tökmagolajat, habár akadnak házhoz menő vásárlói is. A kistermelő nem túl nagy mennyiséget állít elő, de amit elkészít, azt rendszerint el is tudja adni. Kérdésünkre elmondta, 60-90 liter tökmagolajat sajtol éves szinten, a terméstől függően. Körülbelül 300 kilogramm tökmagból állítható elő az előbb említett mennyiség. A hidegen sajtolt tökmagolaj aprólékos munka révén, mechanikai módszerekkel készül, literenkénti ára nyolcezer forint körül mozog, legalábbis a gyenesdiási termelő ezen az áron számolt a 2021-es esztendőben. A kisebb kiszerelés is drágítja a terméket, hiszen a palack árát a termelők is megfizetik. A kistermelő úgy látja: vannak, akik kúraszerűen, egészségmegőrző szemlélettel tekintenek a tökmagolajra és ezért fogyasztják, a többség azonban a konyha egyik kiegészítőjeként tartja számon: saláták, ételek ízesítéséhez használják fel.
Más eljárásokkal dolgoznak
Lengyel László szerint a hidegen sajtolt tökmagolaj aromája természetesebb, több vitamin bent marad a végtermékben, ám kevesebb állítható elő belőle. Melegen sajtolt tökmagolajból nagyobb mennyiség előállítható, ez só és víz hozzáadásával készül, egy órán keresztül pirítják egy nagy üstben, s azt követi a sajtolás. Az eljárás végeredményként több olaj keletkezik, az ízvilág zamatosabb lehet, a kéthelyi termelő szerint közelebb áll a fogyasztókhoz, mint a hidegen sajtolt termékek. Lengyel László úgy véli: a tökmagolaj a férfiasság megőrzésére, a prosztatabajok megelőzésére, gyomor- és emésztési problémák esetén is kedvező hatású lehet.
A kéthelyi termelő az Agrárszektornak azt is elmondta: az Alföldön és Észak-Magyarországon is többen foglalkoznak tökmag termesztésével, de közülük is sokan dunántúli üzemekben végzik el a sajtoltatást. Többek között a szomszédos Ausztria is jelentős felvevőpiaca a tökmagolajnak.