Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az ázsiai és csendes-óceáni térségben az indiai napraforgóolaj és pálmaolaj ára 7 százalékkal, illetve 12 százalékkal esett vissza május vége és június között - közölte a mezőgazdasági nyersanyagokkal foglalkozó dél-koreai Tridge csoport, majd hozzátette, hogy ráadásul ugyanebben az időszakban a pálmaolaj ára Bangladesben közel 25 százalékot esett. Vietnámban a kávé nagykereskedelmi ára is csökkent júliusban közel 5 százalékkal az ukrajnai háború kezdetéhez képest. A Föld másik oldalán pedig az avokádó árát mérsékelték a legnagyobb termelők Mexikóban, Peruban és Kolumbiában. A mexikói avokádó nagykereskedelmi ára június és július között 27 százalékkal, míg a kolumbiai termések ára közel 40 százalékkal esett vissza - írja a Világgazdaság.
Tridge közölte azt is, hogy tovább csökkentette a piaci árakat az, hogy a perui avokádóból túlkínálat volt. Az infláció miatt már eddig is arra kényszerültek a vásárlók, hogy visszafogják bizonyos élelmiszerek fogyasztását, még akkor is, ha esetleg azok szükséges tápanyagokat is tartalmaznak. Ráadásul a közelgő recessziótól való félelem arra kényszeríti a fogyasztókat, hogy még jobban gátat szabjanak a vásárlásaiknak, fogyasztásuknak. Minwoo Nam, a Tridge szóvivője szerint a globális recessziótól való félelem rontja a keresleti kilátásokat, hiszen a magas árak miatt a fogyasztók inkább kevesebbet költenek vagy kedvezőbb áru alternatívákat keresnek. Nam megjegyezte azt is, hogy valamelyest ugyan mérséklődött az élelmiszer-infláció miatti aggodalom, számos agrártermék ára azonban még mindig nagyon magas az átlagoshoz képest. Olyan persze még sosem fordult elő, hogy senki ne költsön.
- írja a lap.
Az index egy élelmiszerkosár világpiaci árának havi változását követi nyomon. A hivatal közölte, hogy a júniusi mérséklődés elsősorban a növényi olajok, a gabonafélék és a cukor nemzetközi árának csökkenését tükrözi, de a felmérésből látszik az is, hogy a húsok és a tejtermékek árai emelkedtek. A FAO Gabonaárindex azt is kimutatta, hogy az élelmiszerek, például a búza nemzetközi ára csökkent júniusban az előző év azonos időszakához képest közel 48 százalékkal a májusi rekordok után, de még így is drágának számít. A szakértők úgy vélik, hogy várható némi megkönnyebbülés is, hiszen az előző héten Oroszország és Ukrajna megállapodást írt alá a Fekete-tengeren keresztüli gabonaexport újraindításáról a több hónapos blokád után. Lapunk itt írt róla: