Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Világélelmezési Program szerint az ország 99 millió lakosának mintegy negyede élelmiszerhiánnyal küzd és az árvák fele alultápláltságtól szenved. Az ehető rovarokat, beleértve a lárvákat is, egyre inkább tanulmányozzák, hiszen a a húsételek helyett fenntartható, alternatív fehérjeforráskánt szolgálhatnak, emberi fogyasztásra alkalmasak. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete szerint a rovarok zsírok, fehérjék, vitaminok rostok, illetve ásványi anyagok gazdag forrásai lehetnek - írja cikkében a Reuters.
Tudományosan bizonyított, hogy a húsok nem tartalmaznak több fehérjét, mint a rovarok, ebben a térségben pedig amúgy sem könnyű húshoz jutni, ezért szerettünk volna alternatívát, megoldást találni a problémákra
- mondta Francoise Lukadi agrármérnök, a Farm for Orphans-t vezetője. Hozzátette, hogy a tápanyaghiány különösen az öt év alatti gyermekeknél okoz nagy problémát. A lárvákat jellemzően hagymával, paprikával és paradicsommal főzik és sajtos íze van.
A Farms for Orphans a Bill and Melinda Gates alapítványtól kapott támogatást a kezdeti kutatásokhoz és a projekt elindításához, de Lukadi azt reméli, elegendő mennyiségű lárvát tud majd termelni ahhoz, hogy adományaival támogatni tudja az árvaházakat. A szervezet egyébként jelenleg négy éttermet lát el, ahol a pálmazsizsik lárvák egyre népszerűbbek. Csapata napjainban havonta maximum 300 kilogramm pálmazsizsik lárvát állít elő és negyedévente több száz gyermek étkezését biztosítja de a növekvő kereslet kielégítésére növelni szeretnék a termelést. A lárvák fenntartható módon való tenyésztéséről, a Kinshasai Egyetem és a Nemzeti Biomedikai Kutatóintézet vizsgálódik, de egyes kritikusok szerint a megfelelő erőforrások hiánya miatt nehéz lenne a termelést kereskedelmi méretűre növelni.
Több, szakértői értékeléssel rendelkező tanulmány szerint a kereskedelmi méretű rovartenyésztés élelmiszerbiztonsági kockázatot is jelenthet. A benini gazdák is kisérleteznek a rovarfehérjékkel.
A 25 éves Jules Mahinou, aki az Elevart Group nevű, fiatal baromfitenyésztőkből álló csoport élén áll, fekete katonalegyeket tenyészt a benini Cotonou-ban, hogy fehérjében gazdag állati takarmányforrásként légylárvákat állítson elő.
Jelenleg nagyon kevés pénzből gazdálkodunk, minden munkát kézzel végzünk el
- mondta Mahinou, hozzátéve, hogy reméli, hogy képesek lesznek gépesíteni és a hal- és szójaliszt helyettesítésére alkalmas termékeket előállítani.