Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A borászat bajban van a hírek szerint, az eladások az egész ágazatban csökkennek. Kaliforniában, Ausztráliában és Bordeaux-ban tömegesen vágják ki a szőlőültetvényeket.
A józanság divat, és az Egészségügyi Világszervezet tavaly bejelentette, hogy nem tartja biztonságosnak az alkoholfogyasztás semmilyen mértékét. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy a Z generáció lassabban kedveli meg a bort, mint a korábbi nemzedékek - a long drinkek és a marihuána sokkal vonzóbb szenvedélyek.
A Reuters szerint a változás ezen trendjei miatt a globális borkereslet 27 éves mélypontra süllyedt.
"Egy érzelmi felhő lebeg az iparág felett" - mondja Sam Bogue, a San Francisco-i Flour + Water Hospitality Group italigazgatója. "Tényleg érezzük a nyomást - ha megnézzük a hírekben megjelenő adatokat, akkor évek óta nincs növekedés." De Bogue, sok más borász, forgalmazó és importőr kollégájával együtt, kétli, hogy közel a vég. Sok jelentés félelemkeltő a bor jövőjével kapcsolatban - de vajon tényszerűek ezek vagy félelemkeltés? Tényleg ki kellene borulnunk?
Túlkereslet, majd túlkompenzáció
A borús szalagcímek ellenére a nagy kanadai pénzintézet, a BMO Wine Market Report nemrégiben megjelent boripari elemzése megállapította, hogy az amerikai borágazat forgalma 2023-ban meghaladta a 107 milliárd dollárt - ez 46%-os növekedést jelent 2018 óta.
Sőt, a jelentés óvatos optimizmussal van átszőve: A ládaeladások és a mennyiségi eladások visszaesnek - különösen a kedvező árú palackok esetében -, de a prémiumosítás továbbra is jelen van. A 10 dollár feletti borok értékesítése 2023-ban az élelmiszerboltokban 4,8 milliárd dollárra emelkedik, ami 34%-kal több, mint 2019-ben. A borászatok hetven százaléka jelezte, hogy a jövőben az értékesítés növekedésére számít.
Mégis, kétségtelen, hogy a borágazat bizonytalanságban van. Az akut bor-túlkínálat kihívás elé állította a kaliforniai és washingtoni termelőket, és a Silicon-Valley Bank várakozásai szerint ez a következő naptári évben is fennmarad. Tavaly Franciaország több mint 200 millió eurót költött a bortöbblet megsemmisítésére, és ennek következtében több ezer hektárnyi szőlőültetvényt vágtak ki Bordeaux-ban. Kaliforniában az Allied Grape Growers felszólított arra, hogy a készletek kipörgetése érdekében 12 000 hektárral csökkentsék a szőlőtelepítéseket. Ausztráliában pedig több millió szőlőtőkét vágtak ki, hogy segítsenek megfékezni a túltermelést.
Csak a ciklust nagyítjuk fel?
Egyes iparági tagok azzal érvelnek, hogy sok ilyen esetre van logikus magyarázat. Napa Valleyben a szőlőtőkéket gyakran az életciklusuk részeként, nem pedig a küszködő iparág tüneteiként húzzák ki.
Ez nem azért van, mert a termelők feladták - hanem azért, mert a szőlőt betegségek vagy öregedés sújtotta
- mondja Kellie Duckhorn, egy napai veterán, a Baldacci Family Vineyards vezérigazgatója.
Bo Barrett, a történelmi Chateau Montelena vezérigazgatója azt mondja, hogy látott már ilyen felhajtást. "Bármelyik mezőgazdasági iskolában megtanítják ezeket a gazdasági ciklusokat" - állítja Barrett.
A mezőgazdaság egyik szabálya, hogy minden olyan mezőgazdasági árucikket, amely pénzt hoz, mindig túlültetnek.
"Túl sok szőlőt termesztettek az emberek? Persze. Túl sok bort készítettek? Persze. Ez egy normális mezőgazdasági áruciklus" - folytatja. "Az emberek elfelejtik, hogy ez a mezőgazdaság és ezek a ciklusok jönnek-mennek. Ezt már hétszer láttam." Ezzel együtt megjegyzi, hogy ezt a ciklust felerősíti a közelmúltbeli éghajlati katasztrófák vis maiorja - a 2017-es tüzek, a 2022-es gyenge termés, a hőhullámok és így tovább. A lista folytatható – teszi hozzá a cikk.