Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Kissé rendhagyó
A gombákra, így az étkezési célra használható laskagombára is igaz, hogy se nem növény, se nem állat, egy teljesen más rendszertani egység része. A növényekre annyiban hasonlítanak a gombák, hogy helyváltoztató mozgásra jellemzően nem képesek. Az állatokkal való hasonlóságuk alapja pedig, hogy sejtfaluk kitint tartalmaz ez az anyag a rovarokban is jelen van. A laskagomba egy lebontó szervezet ezért nem talajon, hanem faanyagon termesztjük, de lényeges hogy a kivágott fa tuskója, vagy feldarabolt rönkje, amit beoltunk gombacsírával az nem sokkal, időben 2-3 hónappal legyen a kivágás után. Az sem jó, ha túl frissen vágott fát oltunk be a nagy víztartalma miatt, ám ha túl régen kivágottat az sem ideális, mert annak vagy túl alacsony a nedvességtartalma, vagy jó eséllyel már megtámadták más lebontó gombafajok.
A laskagomba termeszthető helyenként kilyukasztott zsákban faforgácson is, ám akkor pár hónap alatt leterem, tehát viszonylag hamar nagyobb mennyiségű gombát ad ez a módszer. Tuskón és farönkön termesztve évekig várható a gomba megjelenése, de ritkábban és egyszerre kisebb mennyiségben. A tuskók mindaddig teremnek, amíg a gomba talál bennünk számára elfogyasztható anyagokat.
Hasznos a kertben pár gombával beoltott fa
A termőre fordult rönkök tehát kevesebbet teremnek egyszerre és ritkábban is teremnek, mint a zsákos- forgács alapú termesztésű laskagombák, leginkább akkor, amikor a természetben is gombaszezon van: a csapadékosabb tavaszi és őszi szezonban. Az egyszerre kevesebb termést ellensúlyozza azonban, hogy egy-egy beállt rönk akár 3-4 évig is terem. A rönkös vagy tuskós termesztéshez gombacsírát kell beszereznünk. Ezt erre szakosodott laboratóriumok állítják elő, gyakorlatilag főtt gabonaszemekre oltják rá a gombafonalat, micéliumot, ami hamar átszövi a főtt magokat. Ez alkalmanként gazdaboltokban is kapható bár itt nem csíra formájában, hanem fa tiplik vannak átszövetve a gombával. Ez esetben lyukakat kell fúrni a rönkbe és belekalapálni a fa tiplit. Utána a gomba szépen lassan elkezdi "enni" az egész rönköt. Laskagomba termesztésre alkalmas a luc, bükk, nyár, fűz, csertölgy, gyertyán, szil, juhar, hárs és gesztenye fajok fája. Az akácon és más fenyőféléken nem lehet eredményesen termeszteni. Lényeges, hogy a tuskó vagy a rönk maximum 1-2 hónapja kivágott egészséges fából legyen, hiszen az évek óta száradó, esetleg pudvás rönkök nem adnak megfelelő tápanyagot a bennük elszaporodó gombának. 50 kilogramm faanyag beoltásához 2-5 liter laskacsíra kell.
A módszer
A tuskókat, lévén gyökerükkel erősen kapaszkodnak a talajba, a helyükön oltsuk be. A kivágott rönköket (darabolt farörzs, amint nincs gyökér, hiszen az a tuskóval a földben maradt) pedig egymásra téve veremben is beolthatjuk a gombacsírával, ám akkor az átszövetés után kell helyet keresnünk számukra a kertben. Előnyös ezért, ha már az oltásukat és átszövetésüket is a leendő termesztési helyükön végezzük el. Ez a kertnek egy árnyékos, párás része legyen. A tuskóra szórjuk rá a gombacsírát, fedjük le ezt fóliakoronggal, majd takarjuk be földdel.
A gomba terjedését segíthetjük, ha nem csak rászórjuk a tuskóra a gombacsírát, hanem fúrógéppel pár lyukat is kialakítunk, amibe beletömünk csírát. A 35-40 centiméteresre fűrészelt rönköknek pedig egyesével ássuk ki gödröt olyan mélyre, hogy a rönknek maximum az egyharmada legyen a föld felszíne felett. Így mód van arra, hogy a rönk alá is tegyünk a csírából, majd erre állítsuk rá a rönköt, a tetejére szintén szórjunk gombacsírát, és az előbbiekhez hasonlóan fedjük fóliakoronggal, végül takarjuk be az egészet földdel a kiszáradás megakadályozása miatt.
Száraz időjárás esetén a rönköket locsolgassuk, főleg majd tavasszal és ősszel, amikor a termőtestek megjelenése várható. Az átszövetési idő 3-5 hónapig tart, ezután leszedhetjük a földtakarást, eltávolíthatjuk a fóliakorongokat, és elkezdődhet a várakozás a gombák kifejlődésére. A gombák megjelenése időjárásfüggő, a hűvösebb, csapadékosabb időszakokban számíthatunk erre. A tavaszi oltású rönkök, tuskók - ha minden jól megy - ősszel már termést kell, hogy adjanak. A nyár végi, kora őszi beoltásúak pedig következő tavasszal teremnek először.