Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A 2023 júliusában életbe lép kiterjesztett gyártói felelősség (EPR), valamint az azt némileg felváltó, 2024. január 1-jével induló kötelező visszaváltási rendszer (DRS) már a bejelentése óta rengeteg vitát generált a magyar vállalkozások körében. Az előbbi értelmében a gyártóknak a "szennyező fizet" elve alapján emelt díjat kell fizetniük a termékeik hulladékkezelésével kapcsolatos költségek megtérítésére, vagyis a hulladék elszállításáért, kezeléséért, megsemmisítéséért és újrafelhasználásáért. Ennek bevezetése, bár nem volt zökkenőmentes, az élelmiszeripari szakemberek szerint csökkentette ugyan a csomagolóanyag-felhasználást, egyúttal azonban jelentős költségnövekedéssel járt, mind a gyártók, mind a fogyasztók részéről. A DRS-rendszerrel kapcsolatban mostanra az a leggyakoribb vélekedés, hogy ha rendesen beindul, még jó lehet, jelenleg azonban úgy ró komoly terheket a gyártókra és a hasznosítókra, hogy nem kompenzálja őket kellőképpen.
A borágazatot pedig, annak speciális előírásai miatt, különösen fájón érintette az adminisztrációs terhek és a költségek növekedése. Brazsil Dávid, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) főtitkára korábban az Agrárszektor kérdésére kifejtette, hogy a
például a pezsgőnél az uniós jog írja elő a kötelező üvegpalackok használatát. Hasonlóan több magyar eredetvédett bor termékleírása rendelkezik üvegpalack használatáról: például a tokaji és az egri borokat kizárólag ilyen formában lehet forgalomba hozni. Tokaji borkülönlegességek - mint például az aszú vagy a szamorodni - esetében a palackok méretére, formájára és színére nézve is vannak kötelező jellegű kritériumok vonatkoznak.
És bár az ágazat fellépésének köszönhetően a kormány már tavaly júliusban módosította az EPR-rendszerre vonatkozó előírásokat, és a korábbi termékdíjjal azonos maradt a borosüvegek után fizetendő díjtétel mértéke, a regisztráció és az adminisztráció nem lett sokkal egyszerűbb. Ezt az Agrárszektor által megkérdezett borászok is megerősítették, hozzátéve, hogy ezek olyan költségnövekedések voltak, amelyeket az ágazat nem tudott a fogyasztókra áthárítani. Emiatt azonban jelentős veszteségek keletkeztek a vállalkozásoknál, amelyeket azok kénytelenek voltak lenyelni.
A borászok mellett az Agrárszektor a Hegyközségek Nemzeti Tanácsát is megkereste, akik válaszukban leírták, hogy a környezetvédelmi termékdíj rendszere után sokaknak jelentett nagy változást a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) bevezetése. A HNT által elért könnyítésnek (borászati termékek üvegcsomagolására vonatkozó átalánydíj) köszönhetően az új rendszer a vártnál némileg kevesebb adminisztrációt és költséget jelentett a borászatok nagy részének, azonban a DRS, vagyis a kötelező visszaváltási rendszer gyakorlati alkalmazása csak kevés termelőnek ment zökkenőmentesen. Elsősorban a termékek regisztrációja okoz gondot, az ugyanis nagyon sok esetben tovább tart, mint a rendelkezésre álló 45 nap. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa azonban ebben is jelentős könnyítést ért el a beküldendő csomagolási egységek darabszámának csökkentésével, ami valamennyi italtermékre ugyanúgy vonatkozik - derült ki a szakmai szervezet válaszából.
Arra a kérdésre, hogy mekkora kihívást jelent az ágazat számára a kötelező visszaváltási rendszer bevezetése, a HNT úgy fogalmazott, hogy az éles indulás előtti időszakban, vagyis nagyjából április közepétől kezdve komoly problémák léptek fel a borászati termékek forgalmazása során a borászati termékekre vonatkozó könnyített szabályok értelmezése és alkalmazása, valamint az elhúzódó regisztrációs eljárások miatt.
Mostanra azonban - úgy tűnik - sikerült megoldani a legtöbb problémát a MOHU-val együttműködve, és a borászatok legnagyobb része már legalább egy termékét sikeresen regisztrálni tudta a DRS rendszerben. Mivel azonban sok kis borászat élt a jogszabályi lehetőségekkel, és a termékeit az EPR-ben tartotta, így nekik most, az új évjárat piacra kerülésével kezdődik csak a regisztráció és a rendszer többi elemének alkalmazása, így például az adminisztráció, valamint EPR-től eltérő jelentési kötelezettség és díjfizetés is
- írta meg a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa.
Sokan nem tudták beépíteni a költségnövekedéseket az árakba
A HNT szerint vannak olyan borászatok, akik be tudták építeni a pluszköltségeket az áraikba, de olyanok is akadnak, akiknek ez nem sikerült. Mint írták, az elmúlt két évben sajnos olyan jelentős költségnövekedéssel szembesültek a borászatok, amelyet csak kevesen tudtak érvényesíteni az átadási vagy értékesítési áraikban. Ehhez a növekedéshez most az új rendszer környezetvédelmi termékdíjnál jóval magasabb költségei is hozzá jöttek, amit az olcsóbb termékek nehezen bírnak el.
A fogyasztók nagy része áremelkedésként tekint már a visszaváltási díjra is, ezért csak annyit vesz észre, hogy jelentősen többet kell fizetnie az italtermékekért, mint korábban - mutatott rá a szervezet.
A HNT szerint ugyanakkor azt nem lehet egyértelműen megállapítani, hogy az EPR és a DRS rendszerek bevezetése hatással lenne-e a hazai borfogyasztásra. Mint írták, ezen intézkedések hatása önmagában nem mérhető, és a szervezet nem rendelkezik olyan adatokkal, amelyekből ezt meg lehetne állapítani. Egyelőre tehát abban bíznak, hogy ezek nem lesznek negatív hatással az értékesítésekre.
Milyen trendek várható a következő időszakban a borászatok és a fogyasztók részéről?
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa szerint új trendek nem várhatók, de a meglévők között némileg erősödhetnek azok, amelyekhez kapcsolódóan a szakmai szervezet vagy a Magyar Bormarketing Ügynökség közösségi marketing tevékenységet folytat. Elsősorban a borokból készült koktélok fogyasztásának növekedésére számítanak, főleg a nyári időszakban. Ezen kívül az idei évjáratból is sok frissítő, könnyen fogyasztható bor kerül majd a poharakba a már évek óta jelen lévő, folyamatosan erősödő trendnek megfelelően.
Télre pedig reményeink szerint újra szezonja lesz a forralt boroknak és a testesebb vöröseknek. Az ősszel induló kampányunk hatásaként mindenképpen a minőségi borok fogyasztásának növekedésére számítunk
- derült ki a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának válaszából.