Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Kétségtelenül megdrágult itthon az élet, és ez tulajdonképpen mindenre igaz. Ebben a rendkívül energiaigényes ágazatban az energiaárak növekedése mellett a csomagolás és a fuvarozás költségei is emelkedtek, de a nyerstej ára és a bérköltségek is nőttek. Koller Attila, a Tej Terméktanács társelnöke nemrégiben elmondta, hogy az ágazat költségei egy év alatt megduplázódtak, és amikor ezt be kellett építeni a termékek árába, az egy drámai mértékű fogyasztáscsökkenéssel járt. Még jelenleg is jelentősen magasabban vannak az árak, mint a koronavírus-járvány előtt.
Változnak a fogyasztói szokások, ömlik be az import
A tejtermékek hazai feldolgozók általi belföldi értékesítésére vonatkozó AKI statisztika szerint 2023. évben a főbb tejtermékek közül egyedül a hatósági árral érintett 2,8% UHT tej és a natúr joghurt értékesítése növekedett, míg a trappista sajtnál az előző évi, kis mértékben emelkedett értékesítési adatot sikerült megtartani. Egyes tejtermék kategóriákban ugyanakkor 2022-ről 2023-ra jelentősen csökkent a tejfeldolgozók belföldi értékesítése (vaj -9%: vajkrém: -14%, tehéntúró: -6%, ömlesztett sajt -11%, tejföl -5%).
Tavaly ráadásul jelentősen nőtt sajtimportunk, a növekedés mintegy 13%-os volt, a két fő beszállító Németország és Lengyelország. Ugyan alacsony bázisról, de tavaly 45% fölött nőtt a dobozos tejimportunk is, ezek a tejek Csehországból és Szlovákiából érkeznek. Idén csak az év első két hónapjára van adatunk, eszerint a kedvezőtlen tendenciák folytatódtak, a sajtimport 18%-kal, a fogyasztói tejimport 32%-kal nőtt. Mindez pedig a boltokban is meglátszik, tapasztalatunk szerint a német tej fele annyiba kerül, mint a magyar.
Mennyit kell fizetnünk a toptermékekért?
Jelenlegi (2024. július 22.) árak szerint sokak nagy kedvence, a trappista sajt (amit Magyarországon gyártanak) az alábbi árakon érhető el a boltokban:
- az Auchanban 1990-2100 forint egy kilogramm,
- a Tescoban 2390 és 2850 forint között mozognak az árak,
- míg a Sparban nagyjából ugyanazon az áron kapható trappista, mint a Tescoban.
Ha valaki kézműves sajtot szeretne fogyasztani, belenyúlhat a zsebébe, hiszen a Kifli.hu-n akciósan 1685 forintba kerül bő 200 gramm - tehát egy kiló több, mint 8 ezer forint.
A 2,8%-os hazai tej
- az Auchanban 269 és 589 forint között érhető el,
- a Tescoban 269 és 549 forint között,
- a Sparban pedig szintén ezekkel az árakkal találkozhatunk.
A magyar félzsíros túró (250 grammos kiszerelésben)
- a Tescoban 680 és 940 forint között van,
- az Auchanban 398 forinttól 940 forintig mennek az árak,
- a Sparban pedig szintén ilyen árakkal találkozhatunk.
Mi állhat a háttérben?
Raskó György agrárközgazdász lapunknak elmondta, hogy nem tudni, pontosan mi állhat a tejdrágulás hátterében. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy a feldolgozók próbálták érvényesíteni a korábbi veszteségeik csökkentése céljából magas változási árat.
De ez vissza fog ütni, mert azt látom, hogy teljesen megdöbbenti a vásárlókat ez az árszint. Tehát, hogy a fogyasztást visszaveti ez, az biztos. A feldolgozott termékek árszintje nem igazán változott, mert abban van import lehetőség, tehát simán lehet sajtot, egyéb habosított joghurtot, miegymást behozni. Ott a környező piaci beszerzési árak eléggé kontrollon tartják a hazait. A folyadéktejet viszont olyan messziről nem hozzák be, ott látszik egy áremelési törekvés.