Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az élelmezési problémák a 2020-as évek elejéig leginkább a fejlődő országokat érintették és elsősorban a rendelkezésre álló élelmiszer hiányaként éltek a köztudatban. Ezek a problémák azóta sem szűntek meg, hiszen világszerte napjainkban több mint 700 millió ember szenved az éhezés valamely formájától. Globális léptékben nézve megtermeljük ugyan a teljes emberiség számára elegendő élelmiszert, csak épp klimatikai és egyéb okok miatt nem feltétlenül ott, ahol szükség lenne rá – hangzott el a Klímapolitikai Intézet által szervezett kerekasztal-beszélgetésen.
Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a beszélgetésen rámutatott, hogy az európai termelők a legösszetettebb fenntarthatósági szempontú előírásokat betartva termelnek, Magyarország pedig kétszer annyi élelmiszert termel, mint amennyit a magyar emberek elfogyasztanak. Ily módon – bár a koronavírus-járvány rámutatott a globális ellátási láncok törékenységére – az elmúlt években egyszer sem merült fel, hogy a hazai ellátásbiztonság veszélybe kerülne.
Drexler Dóra, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKI) ügyvezetője kiemelte: az egyik legnagyobb kihívás, hogy globális léptékben nézve a megtermelt élelmiszerek egyharmada kárba vész. Ha sikerülne hatékonyabbá tenni az ellátási láncokat és a kevésbé szerencsés országokkal is megosztani a bevált nemzetközi gyakorlatokat, igazságosabbá válhatna az élelmiszerek elosztása.
A trendek azt is mutatják, hogy Magyarországon folyamatosan növekszik az ökológiai gazdálkodásból származó termékek iránti kereslet, hiszen egyre több vásárló részesíti előnyben ezeket az élelmiszereket. Ennek további terjedése elkerülhetetlen, hiszen a jelenlegi ambiciózus célkitűzések szerint 2030-ig az Európai Unióban az agrárterületek 25%-át ökológiai művelés alá kell vonni, miközben most még csak 10,3%-nál tartunk. Ezt a célt azonban csak akkor lehet elérni, ha a piac és a fogyasztói tudatosság fejlesztésére is kellő figyelmet fordítunk. Hiába keresik ugyanis a fogyasztók az ökológiai gazdálkodásból származó termékeket a boltok polcain, ha a termékpályák és az ellátási láncok nem képesek lekövetni az igényeket.
Mint a beszélgetésen elhangzott, az élelmezésbiztonság már a fejlett országokban sem számít annyira alapvetőnek, mint a 2010-es években. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az élelmiszerárak elmúlt két évben tapasztalható drasztikus inflációja miatt a fejlett országok szegényebb polgárai is kénytelenek voltak lejjebb adni fogyasztásuk minőségéből vagy szélsőségesebb esetben a mennyiségéből is. Drexler Dóra ennek kapcsán rámutatott, hogy az ökológiai gazdálkodásból származó termékeket az infláció kevéssé érintette, így a különféle élelmiszerek árszintje megközelítette egymást, ami a biotermékekre nézve kedvező lehet.
A magyar élelmiszertermelés hatékonyságának további növelése szempontjából sok múlik a jógyakorlatok honosításán. Rendkívül fontos részletesen megvizsgálni, kipróbálni és adaptálni a nemzetközi színtéren díjazott új ötleteket, projekteket és innovációkat, ugyanakkor a gazdákkal csak azokat érdemes majd megosztani, amelyek valóban működőképesek lehetnek a hazai termelésben.