Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Újra terítéken van az Európai Unióban a bolti termékek új, kötelező címkéjének bevezetése. Ez egy sok éve húzódó törekvés, amely most az új Európai Bizottság felállásával került megint a figyelem középpontjába. A törekvés 2020-ban kezdődött, melynek szlogenje, hogy az élelmiszereket igazságossá, egészségessé és környezetbarátabbá tegye. A jelenlegi uniós szabályok szerint az egyes tagországokban nem kell kötelezően a bolti termékek csomagolásán feltüntetni a tápértékről szóló információkat, a Farm to Fork dokumentum viszont éppen a kötelező uniós szintű tápértékjelölésre vonatkozó javaslatot terjesztette elő arra hivatkozva, hogy egyértelműen meg lehessen határozni az élelmiszerek tápértékét - írja cikkében a Világgazdaság.
Még nem tisztázott, hogy pontosan hogyan néznének ki az uniós címkék az élelmiszereken a gyakorlatban. A Politico nemrégiben arról számolt be, hogy ezek hasonlíthatnának az öt színkóddal ellátott Nutri-Score rendszerhez, amelyet először Franciaországban vezettek be, és amelyet mostanra Belgium, Németország, Franciaország, Luxemburg, Hollandia, Spanyolország, Svájc és Portugália is használ.
A Nutri-Score egyszerűen értelmezi az élelmiszerek tápanyagtartalmát a csomagolás elején. A jelölés A-tól E-ig terjedő betűk és sötétzöldtől pirosig tartó színek kombinációjával mutatja az adott termék tápértékét. A zöld színnel, illetve A és B betűkkel jelölt termékek magas tápértékűek, melyeket akár nagyobb mennyiségben is ajánlott fogyasztani. Ezzel szemben a narancssárga, vörös, valamint D és E jelölésű termékek fogyasztását érdemes mérsékelni, mivel ezek nagyobb mennyiségben tartalmaznak olyan összetevőket (például telített zsírokat, cukrot, sót), amelyeket érdemes korlátozni a napi étrendben.
Az Európai Bizottság vállalta, hogy 2023-ig kötelezővé teszi legalább az alkoholtartalmú italok összetevőinek és tápértékének feltüntetését, de ez a terv még nem valósult meg. Pedig korábban erős érvekkel álltak ki mellette: ha az emberek tudnák, hogy például egy pohár borral körülbelül egy gramm cukrot is elfogyasztanak, talán visszafognák az alkoholfogyasztást. A javaslat komoly ellenállást váltott ki, különösen Olaszország és Franciaország részéről. Írország azonban nem törődött az iparág tiltakozásával, és bevezette saját kötelező alkohol-egészségügyi címkéjét.
Várhelyi Olivér, a kijelölt egészségügyi biztos egy tizenhat oldalas levélben fejtette ki véleményét az európai parlamenti képviselőknek adott írásbeli válaszában. Ebben nem tért ki a csomagolás elülső részén lévő címkék bevezetésének határidejére, részletesen bemutatta azonban, hogyan lehetne kezelhető korunk egyik legnagyobb egészségügyi kihívása, a nem fertőző betegségek, például a cukorbetegség, a rák, valamint a szív- és érrendszeri betegségek.
Európának el kell gondolkodnia azon, hogyan változtathatná meg a krónikus betegségek kockázati tényezőit, beleértve az alkoholt. A társadalmi hozzáállás kulcsfontosságú hajtóereje lehet a változásnak
- fogalmazott. Elismerte, hogy a kötelező élelmiszercímke támogatná a fogyasztókat az egészségesebb döntések meghozatalában, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy egy átfogóbb megközelítést részesít előnyben.