Mindenki kávézni akar, de hamarosan eltűnhet a termőterület fele

Mindenki kávézni akar, de hamarosan eltűnhet a termőterület fele

Dinamikus növekedés előtt áll a globális kávépiac, amelynek egésze, és bizonyos speciális szegmensei is masszív bővülést élhetnek meg a következő években a kereslet fokozódása és a fogyasztási szokások átalakulása miatt. Eközben azonban a termelés egyre komolyabb kihívásokkal küzd, a klímaváltozás és a kártevők miatt a kávé-termékpálya alapjai kerülnek veszélybe. Az egyre növekvő igények és az egyre bizonytalanabb kínálat felfelé hajtják a kávé árát, amely csaknem fél évszázados csúcsot ért el a tőzsdén.

Jövő héten ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

47 éve nem látott szintre ugrott az arabica kávé határidős jegyzése, a meredek emelkedés elsősorban a brazil terméskilátások kedvezőtlen alakulásának köszönhető, de más okok is hozzájárultak az árfolyam megugrásához – írja a Portfolio.

Gondok vannak a földeken

A meredek emelkedés elsősorban a brazil terméskilátások kedvezőtlen alakulásának köszönhető. A közelmúltbeli esőzések ellenére a korábbi száraz időjárás tartós károkat okozott, az április óta az átlag alatti csapadékmennyiség a kávéfákat a kritikus virágzási szakaszban érte, és csökkentette a 2025/26-os arabica kávé termés kilátásait. Eközben az USDA Külföldi Mezőgazdasági Szolgálata (FAS) nemrégiben 66,4 millió tonnára prognosztizálta Brazília 2024/25-ös kávétermését, ami jelentősen elmarad a szervezet korábbi, 69,9 millió tonnás előrejelzésétől. Az USDA FAS a brazil kávékészleteket is 1,2 millió zsákra becsülte a 2024/25-ös szezon végére, ami 26%-kal kevesebb az előző szezonhoz képest.

Emellett Costa Ricában a heves esőzések országos vészhelyzetet idéztek elő, és az ICAFE kávé intézet becslése szerint az ország éves kávétermesztésének közel 15%-át megsemmisítették.

EZ IS ÉRDEKELHET

Különleges igények

– írja a GlobeNewsWire. Összehasonlításul: jelenleg a globális kávépiac mintegy 245 milliárd dolláros forgalmat bonyolít, amely bizonyos becslések szerint akár 380 milliárd dollárra is bővülhet a harmincas évek közepére.

A cikk hozzáteszi: a piac növekedését a prémium és kézműves termékek iránti növekvő érdeklődés hajtja. Mivel a fogyasztók egyre érzékenyebbek a kávéválasztásukkal kapcsolatban, egyre nagyobb a kereslet a kiváló minőségű, etikus forrásból származó kávébabok iránt, amelyeket gyakran fenntartható módon termelnek. Ez az elmozdulás nagyrészt a kávétermelés környezeti és társadalmi hatásaival kapcsolatos tudatosság növekedésének tulajdonítható, ami arra készteti a fogyasztókat, hogy olyan márkákat keressenek, amelyek beszerzési gyakorlatukban az átláthatóságot és a fenntarthatóságot helyezik előtérbe.

Komoly kérdőjelek vannak

A kávé az egyik legfontosabb mezőgazdasági exportcikk a világon, amely több mint 120 millió ember megélhetését biztosítja, különösen a trópusi övezetben. A kávétermesztés, -feldolgozás és -kereskedelem komplex rendszert alkot, amelyet a klímaváltozás, a piaci árak ingadozása és a fogyasztói szokások alakulása egyaránt befolyásol.

Néhány országon múlik minden

A világ kávétermesztése elsősorban két fajtára épül: az arabicára (Coffea arabica) és a robustára (Coffea canephora). Az arabica az össztermelés körülbelül 60%-át adja. Ez a fajta magasabb területeken, 600-2 000 méter tengerszint feletti magasságban terem, és érzékenyebb a betegségekre és az időjárási változásokra. Az arabica kávé finomabb, lágyabb ízű, savasabb, ezért prémium termékként tartják számon. A robusta az össztermelés mintegy 40 százalékát teszi ki. Ez a fajta alacsonyabb területeken, 200-800 méteren megél, és ellenállóbb a betegségekkel és a hőséggel szemben. A robusta íze erőteljesebb és kesernyésebb, magasabb koffeintartalommal.

  • Brazília vitathatatlanul a világ legnagyobb kávétermelője, amely évente körülbelül 3,5 millió tonna kávét állít elő. Az ország elsősorban arabica fajtát termel, amelyet a Minas Gerais, São Paulo és Paraná államok dombos vidékein termesztenek.
  • Vietnám a második legnagyobb termelőnek számít, amely a világ robusta kávétermelésének mintegy 40 százalékát adja. A robusta termelés különösen Dak Lak és Gia Lai régióiban koncentrálódik.
  • Kolumbia szintén az egyik legismertebb arabica kávétermelő ország, amelynek kávéi a kiegyensúlyozott savasságról és aromáról híresek. A termelés nagy része hegyvidéki területeken, például Antioquia és Huila régióiban zajlik.
  • Etiópia a kávé őshazája, ahol az arabica kávé vadon is megtalálható. Az országban a kávétermesztés szorosan összefonódik a helyi kultúrával, és számos különleges, régió-specifikus ízprofilt kínál.
EZ IS ÉRDEKELHET

Veszélyben a termőterület fele

A kávétermesztés különösen érzékeny a klímaváltozásra. A hőmérséklet emelkedése, az időjárási szélsőségek gyakoribbá válása és a kártevők, például a kávérozsda (Hemileia vastatrix) terjedése komoly veszélyt jelent a termelésre.

A klímaváltozás következményeire adott válaszok között szerepelnek a reziliensebb fajták kifejlesztése, az árnyékos termesztési módszerek alkalmazása, valamint az agroerdészeti rendszerek integrálása a kávéültetvényekbe.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?