Kemény drágulás jöhet a boltokban: megint a fogyasztók húzzák a rövidebbet?

Kemény drágulás jöhet a boltokban: megint a fogyasztók húzzák a rövidebbet?

Farkas Alexandra
Az elmúlt években gyakran keltett aggodalmat az a tény, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését célzó intézkedések jelentősen megnövelik majd az élelmiszerárakat, azaz bizonyos ezekhez köthető többletköltségeket a fogyasztóknak kell majd megfizetni. A nívós Nature Food szaklapban frissen közölt tanulmány szerzői szerint azonban a valóság ennél jóval összetettebb. A modern élelmiszergazdaság hosszabb ellátási láncai ugyanis valamelyest tompítják a fogyasztói árak drasztikus emelkedését, a gazdagabb és a fejlődő országok között ugyanakkor ezen a téren is jelentős különbségek vannak.

Március 19-én jön a tavasz meghatározó agráreseménye: Agrárium 2025

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

A globális élelmiszerfogyasztási szokásokkal kapcsolatban világosan látszik, hogy jelenleg a fogyasztók több állati eredetű terméket és sok erősen feldolgozott élelmiszert vásárolnak, valamint egyre gyakrabban étkeznek gyorséttermekben, éttermekben, menzákon és büfékben. Emiatt a végső árak egyre jelentősebb része a feldolgozás és a szolgáltatás költségeiből adódik, miközben a mezőgazdasági termelők alapanyagelőállításból fakadó részesedése egyre alacsonyabb arányt képvisel – hívják fel a figyelmet a Nature Food szaklapban megjelent tanulmány szerzői. Ez a változás jól érzékelhető többek között az Amerikai Egyesült Államok példáján, ahol a becslések szerint az 1950-es években egy élelmiszerre költött dollárnak még közel 50 százaléka volt a mezőgazdasági üzemek részesedése, ez az arány azonban 2017-re már 20 százalék alá csökkent.

A szakértők szerint megfigyelhető ugyanakkor egy olyan trend is, amely szerint a fogyasztók a jövedelem növekedésével párhuzamosan egyre nagyobb arányban költenek menzákra és éttermekre, ami még inkább növeli a szolgáltatásokból származó hozzáadott érték arányát. Ezzel szemben viszont az alacsony jövedelmű országokban a háztartások kiadásainak jóval nagyobb része megy el az alapvető élelmiszerekre. Az Egyesült Államokban például 2021-ben a fogyasztói élelmiszerkiadások mintegy 55 százalékát fordították vendéglátásra, Kínában azonban 2016-ban az elfogyasztott kalóriák 26 százaléka származott ebből a forrásból.

EZ IS ÉRDEKELHET

Még egy rendkívül ambiciózus éghajlatpolitika esetén is, amely jelentős plusz költségeket róna a mezőgazdasági tevékenységekre, a fogyasztói árakra gyakorlolt hatás 2050-re sokkal kisebb lenne a gazdagabb országokban

– mondta Benjamin Bodirsky, a Potsdam Institute for Climate Impact Research kutatója, a tanulmány szerzője. Az eredmények ugyanis azt mutatják, hogy a gazdagabb országok élelmiszerárai mindössze 1,25-ször lennének magasabbak az éghajlatpolitika okozta többletköltségek miatt, még akkor is, ha a termelői árak 2050-re 2,73-szor magasabbak lennének. Az alacsonyabb jövedelmű országokban azonban a fogyasztói élelmiszerárak 2050-re 2,45-szeresükre, a termelői árak pedig 3,3-szorosukra emelkednének. Mindez pedig az alacsonyabb jövedelmű országokban élő emberek számára még tovább nehezítené, hogy elegendő és egészséges élelmiszert engedhessenek meg maguknak.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?