Ilyen új élelmiszerek áraszthatják el a boltokat? Nem hinnéd, miből készülnek

Ilyen új élelmiszerek áraszthatják el a boltokat? Nem hinnéd, miből készülnek

agrarszektor.hu
Sikeresen befejeződtek a 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00100 azonosítójú pályázat keretében a Magyar Gomba Kertész Kft. és a Debreceni Egyetem közös kutatásai, melyben a csiperke gomba, a shiitake és a kései laskagomba feldolgozásával 2 új, innovatív gomba alapanyagot állítottak elő, amelyek ízvilágban gazdag, funkcionális élelmiszerek és gyógyászati termékek elkészítésére is alkalmasak, valamint egy innovatív, kíméletes gyártástechnológiai eljárás is kipróbálásra került.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A kutatás jelentős eredménye a funkcionális gombaporok előállítása volt. A nyers gombaalapanyagokat kíméletes főzési eljárásnak vetették alá, amely alacsony hőmérsékleten (90 °C-on), kontrollált páratartalom mellett, zárt térben, hosszú ideig (4 órán át) zajlott. Az eljárás során Maillard-reakció ment végbe. A kezelés végén az aromákban és bioaktív vegyületekben gazdag, koncentrált gombalé szétválasztásra került a gombatesttől. Az így keletkezett értékes alapanyagok (gombalé és a gombatest) fagyasztva szárítással kerültek tartósításra, biztosítva a bioaktív összetevők megőrzését és a mikrobiológiai stabilitást. A kíméletes hőkezelés, a különböző frakciók szétválasztása, majd a szárítási folyamat végén, pedig elkészült 2 új élelmiszeripari alapanyag: a gombalé és gombatestpor - írja a Debreceni Egyetem közleményében.

EZ IS ÉRDEKELHET

A négyéves projekt másik konkrét eredménye maga ez az innovatív gyártástechnológia eljárás, mely ipari méretekben is alkalmazható. Az eljárás lényege és újdonsága hogy oldószerek hozzáadása nélkül a kíméletes módon előkészített gombából kimagasló fehérje-, rost-, antioxidáns- és poliszacharid-tartalmú, valamint kulináris értékű gomba-alapanyagokat sikerült előállítani. A Maillard-reakció során keletkezett aromás vegyületek, pedig jelentősen hozzájárulnak a késztermékek kellemes érzékszervi tulajdonságainak és táplálkozási értékének növeléséhez.

A konzorcium által kidolgozott innovatív, kíméletes gyártástechnológiai eljárással előállított új termékek (gombalé és gombatestpor) az élő szervezetre tett jótékony hatását, és késztermékként takarmánykiegészítőként történő alkalmazhatóságát etikai engedéllyel rendelkező állatkísérletekkel is igazolták. A projekt keretében végzett kutatások hazai konferenciákon és nemzetközi folyóiratokban megjelent publikációkban kerültek bemutatásra. A gombalé frakcióból fejlesztett eredménytermék új távolatokat nyit a gombákban hőközlés hatására keletkező bioaktív vegyületeknek és a szén nanorészecskéknek mélyebb megértésére, ipari szintű hasznosítására.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI) (x)

Az SDI (Felszín alatti csepegtető öntözés) a mikroöntözés fogalmához talán leginkább közel eső öntözési mód, amivel a gyökérzónába juttatjuk az öntözővizet, és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyagot.

KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?