A szakadék szélén rengeteg magyar termelő: már csak a csoda segíthet rajtuk?

A szakadék szélén rengeteg magyar termelő: már csak a csoda segíthet rajtuk?

agrarszektor.hu
Rengeteg az eladatlan méz Magyarországon, sok méhész végleg bedobhatja idén a törülközőt. Az alacsony átvételi és magas előállítási árak miatt évek óta küszködnek a méhészek Magyarországon. Aki tudja, igyekszik direkt, kis kiszerelésekben értékesíteni a termékeit, de sokaknak erre sincs lehetősége. Kérdés, hogy a 2024-es év végén megduplázott méhészeti támogatások megállíthatják-e az ágazatot a lejtőn - írta meg a Sonline.hu.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke a kaposvári méhésztalálkozón elmondta, hogy soha nem látott mélyponton van a méhészkedés jövedelemteremtő szintje, de nem azért, mert még sosem voltak nehézségek korábban. A szakember szerint még nem volt olyan helyzet, mint most: az infláció három év alatt duplájára nőtt, miközben a méz nagybani ára megfeleződött. Ezért pedig duplán érzékelhetők a nehézségek - mondta Bross Péter.

Ezt nem csak a magyar méhészek tapasztalják, az ország határain túl is hasonlóak a gondok. Egy székelyudvarhelyi méhész arról számolt be, hogy sokszor 500 kilométereket vándorolnak, mert ennyire van tőlük repce, akác és napraforgó is, eladni pedig nagyon nehéz. Az árak lehetnének jobbak, de megpróbálják ezt is átvészelni. 

Az értékesítés, illetve annak hiánya a legnagyobb probléma

Az ágazatunk ismét problémákkal küzd, leginkább az értékesítés nehéz a méhészeknek. Sajnos az akácméz hiába hungarikum, nagyon nehezen lehet értékesíteni

- mondta el Horváth Zsolt, a rendezvényt szervező Kaposvár és Térsége Méhészeinek Egyesülete elnöke.

Ennek oka az is, hogy a vásárlók nagyon árérzékenyek, tekintve, hogy az akácméz a legdrágábbak közé tartozik. Ráadásul a termelési ár feléért veszik át a mézet a méhészektől, ezért vannak olyan termelők, akiknél tonnaszám áll a korábbi évekből megmaradt méz a hordókban. Aki csak teheti igyekszik direkt értékesíteni a termékeit, vagy nagyobb hozzáadott értékkel rendelkező terméket előállítani, amelyet jobban el tud adni, de senki sincs könnyű helyzetben. 

Jönnek a magasabb támogatások a méhészeknek

A legfrissebb adatok szerint idén januárban a hazai akácméz nagybani felvásárlási ára kilogrammonként 3-4 ezer forint között mozog. Ez az ár jelentős csökkenést mutat az elmúlt évekhez képest, amikor az akácméz kilónkénti felvásárlási ára meghaladta az 5 ezer forintot. Az Agrárminisztérium viszont idén megduplázta a méhészeti támogatások összegét, amelyekre január 27-től kezdődően nyújthatják be a termelők kérelmeiket. Méhcsaládonként és évente 30 eurót, vagyis mintegy 12419 forintot igényelhetnek. 

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI) (x)

Az SDI (Felszín alatti csepegtető öntözés) a mikroöntözés fogalmához talán leginkább közel eső öntözési mód, amivel a gyökérzónába juttatjuk az öntözővizet, és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyagot.

KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?