Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Connie Hedegaard, az Európai Unió éghajlat-politikai biztosa elmondta: "Az Európai Unió nem pusztán aláírta a Kiotói Jegyzőkönyvet, nem pusztán ígéretet tett a benne foglalt célok megvalósítására. A tények azt mutatják, hogy a világ számíthat az Európai Unióra: amit felvállaltunk, azt meg is valósítjuk. Sőt, a jelek szerint a vállaltaknál többet is tudunk tenni."
A Kiotói Jegyzőkönyvben vállalt kötelezettségek
A Kiotói Jegyzőkönyv aláírásával a megállapodás idején az Európai Uniót alkotó 15 tagállam (EU-15) kötelezettséget vállalt arra, hogy üvegházhatást okozó gázkibocsátásaikat a 2008-2012-es időszakban egy kiválasztott bázisév (többnyire 1990) kibocsátási szintjéhez képest együtt átlagosan 8%-kal mérséklik. Az EU-15 tagállamai egyedi helyzetük szerint megállapított nemzeti kibocsátási célkitűzéseket határoztak meg, ami rájuk nézve kötelező.
A 27 tagú EU összesített kibocsátásaival kapcsolatban nem született ilyen közös célkitűzés. A 2004-ben és 2007-ben csatlakozott 12 tagállam közül tíz a Kiotói Jegyzőkönyv értelmében egyedileg vállalt kötelezettséget arra, hogy kibocsátását a 2008-2012-es időszakban 6%-kal vagy 8%-kal a bázisév szintje alá csökkenti. Csak Ciprus és Málta nem tűzött ki kibocsátás-csökkentési célokat.
A kibocsátás eddigi mértéke
A 2010. júniusi bejelentésnek megfelelően az EU-15 tagállamaiban 2008-ban 6,9%-kal volt kevesebb az üvegházhatást okozó gázkibocsátás a bázisév szintjénél, noha ugyanebben az időszakban az EU-15 gazdasága közel 45%-kal növekedett. Az EU-27 egészét nézve a kibocsátások 14,3%-kal csökkentek a bázisév és 2008 között.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EKÜ) becslései szerint 2009-ben a gazdasági helyzet hatására a kibocsátás jelentősen visszaesett: az EU-15 viszonylatában a bázisévhez képest ez 12,9%-os csökkenést, az EU-27-ben pedig 17,3%-os csökkenést jelent.
Az EU-15-re és az EU-27-re vonatkozó előrejelzések
Amennyiben a tagállamok a terveknek megfelelően nemzetközi kibocsátási egységeket tudnak vásárolni, illetve élni tudnak az erdőtelepítés és újraerdősítés lehetőségével, a 2008-2012-es kötelezettségvállalási időszakban az üvegházhatást okozó gázkibocsátás átlagosan mintegy 14,2%-kal alacsonyabb lehet a bázisévben mérthez képest. Ebből 2,7 százalékot tehet ki a kibocsátási egységek vételezése az EU15 tagországaiban, míg tervezett erdőtelepítés és újraerdősítés ezen felül még 1%-os csökkenést hozna.
A kiotói kötelezettségeket vállaló mind a tíz később csatlakozott állam várhatóan túlteljesíti a bázisév szintjeihez mért, 6-8%-os kibocsátás-csökkentési célját.
A jelentésben is elismerik a szakértők, hogy a gazdasági recesszió pozitívan hatot az ÜHG-kibocsátás csökkentésre.