Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Minden mennyiséget elvisznek, a legtöbb repcét külföldön dolgozzák föl - mondta el Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. Az árak alaposan megnőttek, nagyrészt a biodízel iránti kereslet megugrása miatt; ezzel együtt a felvásárlási árak igencsak ingadoznak.
Egyes országokban a jobb gazdasági teljesítmény miatt nőtt a bioüzemanyag-kereslet 2010-ben, míg máshol csökkent, részben a gazdaság lassabb kilábalása miatt. Magyarország egyértelműen az utóbbi csoportba tartozik.
A könnyen betakarítható repcéből jóval egyszerűbben készíthető bioüzemanyag, mint például az erre a célra korábban leginkább alkalmasnak tartott napraforgóból.
Amikor Magyarországon elindult a repcetermesztés, úgy gondoltuk, hogy mintegy 170-180 ezer hektár lehet alkalmas a meglehetősen jó minőségű termőterületet igénylő növény termesztésére - mondta el Vancsura. Az utóbbi időben azonban az új, nagyobb tűrőképességű hibridek megjelenésével változott a helyzet, és már mintegy 250 ezer hektáron ültetnek és takarítanak be repcét - tette hozzá. Ezzel párhuzamosan a termésátlag a korábbi 2 tonna/hektárról körülbelül megduplázódott, vagyis simán teljesül a 2,5 tonna/ha fölötti gazdaságossági kritérium.
A bioüzemanyag-kérdés a zöld máz alatt kemény gazdasági érdekeket takar - mondta el a Héjj Demeter, a Magyar Bioetanol Szövetség (MBSZ) elnöke. A szakember szerint a magyar üzemanyagpiac meghatározó szereplője leszerződött a magyarországi repcetermesztőkkel annak érdekében, hogy a kötelező bekeverési arányt biztosítani tudja.
A szervezet vezetője szerint problémás, hogy a bioüzemanyag-törvény végrehajtási rendelete a bekeverési arányra vonatkozóan nem ír elő konkrétumot, nem kötelez semmire, az olyan egyéb üzemanyagok területe, mint például a biogáz, vagy a tiszta biodízel pedig egyáltalán nincs szabályozva - tette hozzá Héjj. Jelenleg a tiszta biodízel adózás szempontjából a normál gázolaj kategóriájába esik, vagyis valamivel költségesebb, mint a fosszilis dízel - így jelenleg nem éri meg tiszta biodízelt használni.
A biokomponens kereslete alapvető összefüggésben van az üzemanyagok iránti igénnyel valamint a jogszabályok által kiszabott biotartalom mértékével. A Molnál 2011-ben mérsékelt növekedést várnak az üzemanyag keresletében, várakozásaik szerint a 2010-es nagy visszaesés már nem folytatódik. A jogszabályban előírt biotartalom mértéke 2011-ben ugyanaz, mint 2010-ben volt. Ezek eredőjeképpen 2011-ben nagyjából a 2010-es biokomponens igényeket prognosztizálják.
A nemzeti cselekvési tervvel összhangban az alternatív üzemanyag iránti hazai igények nőni fognak, hiszen 2020-ra el kell érni a 10 energiaszázalék megújuló részarányt a közlekedési célú energiafelhasználásban. Az olajtársaság szerint a 2020-as célok teljesítéséhez szükséges azonban, hogy fejlettebb technológiák kerüljenek piacra. Ez teremti meg annak a lehetőségét, hogy élelmezési célra nem alkalmas mezőgazdasági alapanyagból is elő lehessen állítani megújuló komponenst. A Mol álláspontja szerint ennek az innovációs igénynek a materializálódásához elengedhetetlen az állami ösztönzők ilyen irányú átalakítása.