Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Tanáccsal elvben egyeztetett szabályok általában véve korlátozzák a felhasznált csomagolóanyagok mennyiségét (2030-ig 5%-kal, 2035-ig 10%-kal, 2040-ig pedig 15%-kal), és a tagállamokat különösen a műanyag csomagolási hulladék mennyiségének csökkentésére kötelezik. A csomagolóanyagok szükségtelen használatát visszaszorítandó előírják, hogy a gyűjtő-, szállítási és e-kereskedelmi csomagolás esetében az üres tér aránya legfeljebb 50%-os lehet. A gyártóknak és az importőröknek emellett gondoskodniuk kell arról is, hogy a csomagolás tömege és térfogata a lehető legkisebb legyen.
2030. január 1-jétől tilos lesz egyes egyszer használatos műanyag csomagolástípusokat alkalmazni. Ilyen például a feldolgozatlan friss gyümölcsök és zöldségek csomagolása, a kávézókban és éttermekben felszolgált és elfogyasztott élelmiszerek és italok egyszer használatos műanyag csomagolása, az egyesével csomagolt adagok - például fűszerek, szószok, kávékrémesítők, cukor - egyszer használatos csomagolása, a szállodai piperecikkek egyszer használatos miniatűr csomagolása és a nagyon könnyű - 15 mikronnál vékonyabb - műanyag hordtasakok.
A káros egészségügyi hatások megelőzése érdekében a szabályok tiltják az úgynevezett „örök vegyi anyagok” (perfluor- és polifluor-alkil anyagok vagy PFA-anyagok) használatát az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő csomagolásban, amennyiben azok mennyisége meghalad egy bizonyos határértéket.
Fontos lesz az újrafelhasználás és az újratöltés ösztönzése a fogyasztók körében
A javaslat 2030-ig konkrét újrafelhasználási célértékeket határoz meg az alkoholtartalmú és alkoholmentes italok csomagolására, valamint a szállítási, fogyasztói és gyűjtőcsomagolásra, kivéve a tejet, a bort, valamint az ízesített borászati termékeket és a röviditalokat. A tagállamok bizonyos feltételek mellett 5 évre mentességet adhatnak e követelmények alól. Az italok és az elvitelre szánt ételek végső forgalmazóinak lehetővé kell tenniük a fogyasztók számára, hogy saját ételhordóikban és italtárolóikban vihessék haza a megvásárolt termékeket. Emellett törekedniük kell arra, hogy 2030-ig termékeik 10%-át valamelyik újrahasználható csomagolási formát alkalmazva kínálják.
Újrafeldolgozható csomagolás, jobb hulladékbegyűjtés és -újrafeldolgozás
Az új szabályok értelmében minden csomagolásnak - kivéve a könnyű fa, parafa, textil, gumi, kerámia, porcelán és viasz csomagolóanyagokat - újrafeldolgozhatónak kell lennie, és szigorú kritériumoknak kell megfelelnie. A rendelkezések egyebek mellett célértéket határoznak meg arra vonatkozóan, hogy a műanyag csomagolásnak legalább mennyi újrafeldolgozott anyagot kell tartalmaznia, és arra, hogy a csomagolási hulladék mekkora hányadát kötelező újrafeldolgozni. 2029-ben az egyszer használatos (legfeljebb három literes) műanyag és fém italtárolóknak a 90%-át szelektíven kell majd gyűjteni (betétdíjas rendszer vagy más megoldás révén).
A jogszabályért felelős belga EP-képviselő, Frédérique Ries elmondta, hogy
az EU először határoz meg környezetvédelmi jogszabályban célokat a csomagolás csökkentésére, függetlenül a felhasznált anyagtól. Az új szabályok ösztönzik az innovációt, és mentességet biztosítanak a mikrovállalkozások számára. Az élelmiszerek csomagolásában lévő vegyi anyagok betiltása nagy győzelem az európai fogyasztók egészsége szempontjából. Minden ipari ágazatot, uniós országot és fogyasztót felszólítunk, hogy vegyék ki a részüket a felesleges csomagolás elleni küzdelemből.
A javaslat egyelőre még nem rendelkezik kötelező erővel. Előbb a Tanácsnak hivatalosan is jóvá kell hagynia azt, mielőtt a rendelet hatályba lépne.