Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A fémek és egyéb kémiai elemek kinyerésére a szakemberek egyre gyakrabban használnak bizonyos növényeket. Egyre elterjedtebb például az a gyakorlat, amikor a bányászat és fémkitermelés által szennyezett talajoknál növényeket használnak a kármentesítésre, de egyre több figyelmet kap a fitobányászat is, melynek során a növények koncentráltan gyűjtik ki a talajból a fémeket, amelyeket később hasznosítani lehet.
A Wageningen University kutatói más intézményekkel együttműködve most egy olyan innovatív megoldáson dolgoznak, melyben növények segítségével biztosítanák a lítium akkumulátorok gyártásához szükséges nikkelt. Az elképzelések szerint ehhez a mustárfélék lehetnek a leginkább alkalmasak, amelyek képesek felvenni a talajból a fémet, ezt követően pedig beépítik azt a saját szöveteikbe. Az elképzelés szerint az így keletkező fémben gazdag növényi biomasszából később nyernék ki a nikkelt, amely aztán ipari felhasználsára kerülhet.
A nikkelt a növények felhasználásával anélkül nyerhetjük ki a talajból, hogy a hagyományos külszíni bányászat által okozott súlyos környezeti károkat okoznánk. Ráadásul a bioérc nikkelfémmé történő átalakítása jelentősen kevesebb szén-dioxidot szabadít fel, így kutatásunk hozzájárul a fenntartható jövőhöz
– hangsúlyozta az új projekt kapcsán Antony van der Ent, a Wageningen University kutatója.
A célok elérése érdekében a kutatók első lépésként a kiszemelt növények részletes elemzését végzik el. Egyfelől be szeretnék azonosítani azokat a géneket, amelyek fokozzák a nikkelfelvételt és a -tárolást, valamint befolyásolják a növekedést és a biomassza-termelést. Az így nyert genetikai információk ugyanis olyan növényfajták kifejlesztésében segíthetnek, amelyek végeredményben több nikkelt tudnának termelni. Másfelől viszont szeretnék elérni a virágzás késleltetését is, hiszen ezáltal a növények több energiát fordíthatnának a szövetek növekedésére, ami szintén tovább növelheti a nikkeltartalmat.