Kiszáradt egy Szlovákia méretű terület: nyomasztó jóslat érkezett a jövőről

Kiszáradt egy Szlovákia méretű terület: nyomasztó jóslat érkezett a jövőről

Farkas Alexandra
Az egyre fokozódó aszályok tendenciája egyértelmű, a bolygóra és az ökoszisztémára gyakorolt hosszú távú hatások azonban még mindig jórészt ismeretlenek – erre hívja fel a figyelmet a rangos Science magazinban közzétett átfogó elemzés. Az eredmények alapján úgy tűnik, hogy a szárazsággal sújtott területek nagysága minden évben egy Szlovákia méretű területtel bővül, ami rendkívül nyomasztó jövőképet tár nemcsak a mezőgazdasági termelők, de az egész társadalom elé.

Március 19-én jön a tavasz meghatározó agráreseménye: Agrárium 2025

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

Az elmúlt években egyre többször fordult elő, hogy egy-két hét leforgása alatt három különböző évszakra jellemző időjárási helyzeteket tapasztalunk. Az is jól látszik, hogy a hazánkra jutó csapadék összmennyisége jelentősen ugyan nem változott meg, a csapadék egyre szélsőségesebb eloszlásban, inkább egy-két erős ciklonhoz kötődően hullik le. Ezzel egyidőben rendszeressé váltak az elhúzódó aszályok is, melynek következményeként hazánkban tavaly szeptember elejére országos szinten elérte a 390 ezer hektárt az aszálykárra bejelentett területek nagysága.

A helyzet persze nemcsak Magyarországon ölt aggasztó méreteket. Chilében például az elmúlt ezer év leghosszabb, tizenöt éven át tartó aszálya kis híján kiszárította az ország vízkészleteit, ami még az ország létfontosságú bányászati termelésére is jelentős hatást gyakorolt. Jól emlékszünk arra is, hogy milyen súlyos következményekkel járt a 2022 nyarán tapasztalt történelmi aszály, amikor a drámai terméskiesés mellett erdőtüzek pusztítottak Olaszországban, Franciaországban, Szlovéniában és Romániában, a Pó és Rajna folyókon pedig korlátozni kellett a hajózást. Ekkor Európa-szerte súlyos gondok voltak a vízellátással is, így Olaszországban például a lakosság fele vízkorlátozással szembesült, míg Franciaországban több mint 100 települést teherautókkal láttak el ivóvízzel.

Liangzhi Chen és kollégái a globális meteorológiai adatok, valamint az 1980 és 2018 közötti időszak aszályainak elemzése alapján jutottak ezekre a következtetésekre. A rendelkezésre álló adatok alapján kiszámították a csapadék és a párolgás anomáliáit, valamint részletesen elemezték ezeknek a természetes ökoszisztémákra gyakorolt hatásait is, méghozzá a bolygó jól tanulmányozott és kevésbé hozzáférhető régióiban egyaránt. Speciális többlépcsős elemzési módszerük tehát azt is lehetővé tette, hogy ne csak a jól dokumentált, kiemelt figyelmet kapó aszályokat vegyék figyelembe, hanem olyan trópusi vagy Andok-béli területek száraz időszakait is, ahonnan kevés közvetlen megfigyelési adat áll rendelkezésre – írta meg a ScienceDaily.

EZ IS ÉRDEKELHET

A kutatás azt is feltárta, hogy míg az aszály az elmúlt negyven évben a mérsékelt égövi gyepeket érintette a legnagyobb mértékben, a boreális és trópusi erdők eddig hatékonyabban ellenálltak a szárazságnak. Az eredmények alapján – nem meglepő módon – az Amerikai Egyesült Államok nyugati részét, Délkelet-Ausztráliát, valamint Közép- és Kelet-Mongóliát lehet említeni az aszállyal leginkább sújtott forrófoltok között, a kutatók speciális elemzési módszere révén azonban fény derült olyan elhúzódó aszályra is, amely például a kongói esőerdőt sújtotta 2010 és 2018 között.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?