Egyre nagyobb a vízhiány Magyarországon: sürgős lépésekre van szükség

Egyre nagyobb a vízhiány Magyarországon: sürgős lépésekre van szükség

agrarszektor.hu
Magyarország vízgazdálkodása komoly kihívásokkal néz szembe, amelyek sürgős beavatkozást igényelnek. Több víz távozik, mint amennyi beérkezik, ezért növelni kell a vízvisszatartási kapacitást. A megoldás a medrekben és a táji vízvisszatartás kombinációja, valamint új tározók építése lehet. Az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Világgazdaságnak adott válaszaiban rávilágított a problémákra és a lehetséges megoldásokra.

Legyen Ön is EARLY BIRD - Agrárium 2025 konferencia

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!

Az éghajlatváltozás hatásai leginkább a vízgazdálkodáson keresztül érzékelhetők. A talaj, mint legnagyobb természetes víztározó, kulcsszerepet játszik a vízvisszatartásban. Az EM hangsúlyozta, hogy a kormány kiemelt figyelmet fordít a vízkincs mennyiségi és minőségi védelmére. A jelenlegi helyzet szerint több víz hagyja el az országot, mint amennyi beérkezik. A minisztérium szerint a megoldás a medrekben történő vízvisszatartás és a táji vízvisszatartás kombinációjában rejlik. Az üzemeltetési gyakorlatok már változtak a hasznosítható vízkészlet növelése érdekében.

Az EM szerint azonban további tározókra van szükség a növekvő igények kielégítésére. A klímakutatók becslése szerint akár 19 milliárd köbméter többlet vízre lenne szükség a klímaváltozás hatásainak enyhítésére. A szakmai háttér adott a fejlesztésekhez, de átfogó szemléletváltásra van szükség a jogszabályokban, tájhasználatban és támogatási rendszerekben. Az elmúlt években jelentős árvízvédelmi fejlesztések valósultak meg, és további projektek vannak folyamatban.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az EM több nagyszabású projektet is említett, köztük a Felső-Nyírség vízgazdálkodási fejlesztését, a Civaqua programot és a Tisza-Körös Vízgazdálkodási Együttműködő Rendszer bővítését. Ezek összértéke több tízmilliárd forintra rúg. A talajvízszint csökkenése komoly probléma, különösen a hátsági területeken. Az ivóvízellátásban jelentkező problémák, mint a közelmúltban tapasztalt féregszennyezés, nem közvetlenül ehhez kapcsolódnak, hanem technológiai eredetűek.

A minisztérium szerint vizsgálni kell a csongrádi és más duzzasztók szükségességét. A csongrádi duzzasztó segíthetne az Alföld talajvízszintjének stabilizálásában és a vízpótlásban. Az EM hangsúlyozta:

Hiába építünk vízszétosztó, vízvisszatartó hálózatot, ha nincs honnan vizet adni bele.

Összességében, a vízgazdálkodás komplex kihívásaira átfogó, hosszú távú megoldásokra van szükség, amelyek figyelembe veszik a klímaváltozás hatásait és a növekvő vízigényeket egyaránt.

EZ IS ÉRDEKELHET

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?