Riasztó jóslat érkezett: kiderült, mi várhat ránk 2050-ig

Riasztó jóslat érkezett: kiderült, mi várhat ránk 2050-ig

agrarszektor.hu
Az Antarktisz körül áramló óceáni áramlat, amely a Föld legerősebb óceáni áramlata, 2050-re jelentősen lelassulhat a globális felmelegedés következtében. A változás súlyos következményekkel járhat bolygónk éghajlatára és ökoszisztémáira nézve - tudósított a BBC.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Az Antarktisz körül az óramutató járásával megegyező irányban áramló Antarktiszi Cirkumpoláris-áramlat ötször erősebb a Golf-áramlatnál és több mint százszor erősebb az Amazonas folyónál. Ez az áramlat része a globális óceáni 'szállítószalagnak', amely összeköti a Csendes-, az Atlanti- és az Indiai-óceánt, szabályozva bolygónk éghajlatát, valamint a víz, a hő és a tápanyagok körforgását. Új kutatások szerint azonban az áramlat 2050-re 20 százalékkal lassabb lehet a globális felmelegedés következtében. A probléma gyökere, hogy az olvadó antarktiszi jég édes, hideg vize felhígítja az óceán sós vizét, ami megzavarhatja ezt a létfontosságú áramlatot.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az Antarktiszi Cirkumpoláris-áramlat egyfajta védőárokként működik a jeges kontinens körül. Távol tartja a meleg vizet, védve ezzel a sérülékeny jégtakarót, valamint természetes akadályt képez az invazív fajok számára. Az áramlat kulcsszerepet játszik a Föld éghajlatának szabályozásában is. A kutatók Ausztrália leggyorsabb szuperszámítógépét és klímaszimulátorát használták az áramlat tanulmányozására. A modell olyan részleteket is képes megragadni, amelyeket más szimulációk gyakran figyelmen kívül hagynak, például az örvényeket, így pontosabb képet ad az áramlat jövőbeli változásairól.

EZ IS ÉRDEKELHET

Bár a kutatási eredmények borús jövőképet festenek, a helyzet nem visszafordíthatatlan. Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére irányuló összehangolt erőfeszítések még mindig korlátozhatják az Antarktisz körüli olvadást. A Déli-óceánban végzett hosszú távú kutatások kulcsfontosságúak lesznek e változások pontos nyomon követéséhez.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Kalászos növények a klímaváltozás árnyékában (x)

Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.

Támogatott tartalom

Algával a klimatikus kihívások ellen (x)

A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. április 27. 06:03