Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
A mezőgazdaság számtalan változáson ment és megy keresztül, amihez alkalmazkodniuk kell a termelőknek. Az időjárás viszontagságai mellett a generációváltás kérdésével és az online világ térnyerésével is foglalkoznia kell annak, aki ezt a pályát választja. Kiss Péter, a Lombero Ügyvezetője az Agrárszektornak elmondta, hogy valóban nehéz időket élnek az agrárium szereplői, de van, ami egyre inkább felértékelődni látszik. A biokészítmények és a személyes kapcsolattartás például épp ilyen.
A cég 2013 óta foglalkozik lombtrágyák gyártásával, elsősorban szántóföldi növények számára. A kínálatban szerepelnek biogazdálkodásban engedélyezett réz-, kén- és bórtartalmú termékek is, amelyeket egyre szélesebb körben alkalmaznak szántóföldi és kertészeti biotermesztők. Mindez azért is fontos, mert, ahogyan lapunk is megírta, egyre nagyobb népszerűség övezi a biogazdálkodást, vagy más néven ökológiai gazdálkodást, nemcsak Magyarországon, de az Európai Unióban és az Amerikai Egyesült Államokban is. A biotermékek iránti kereslet és az ökológiai gazdálkodás alá vont területek nagysága folyamatosan növekszik, és az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) friss elemzése szerint ez a közeljövőben sem fog változni. Magyarországon 2019-ben volt egy komolyabb ugrás az ökológiai gazdálkodás terén, de azóta is stabilan növekszik az ilyen jellegű területek nagysága, amely - a tervek szerint - a mostani 320 ezer hektárról 2027-re 504 ezer hektárra is nőhet. Kiss Péter kérdésünkre pedig kifejtette, hogy a lombtrágyák használatának két fő oka van:
- egyrészt a klímaváltozás és az ezzel járó hőmérséklet-ingadozások miatt egyre
fontosabbá válik a növények stressztűrő képességének növelése. - Másrészt az állattartás visszaszorulásával csökken a szervesanyag-utánpótlás, így a talaj egyoldalú tápanyagellátása hiányállapotokat okozhat a növényekben, amelyeket lombtrágyázással lehet pótolni.
Az évek során folyamatosan nőtt a kereslet a lombtrágyák iránt. Míg korábban kevesebb gazdálkodó alkalmazta ezeket a termékeket, mára a klímaváltozás hatásai miatt egyre többen és nagyobb mennyiségben használják, nemcsak a cég saját termékeit, hanem más gyártók készítményeit is. A túlzott használat azonban veszélyeket hordozhat, különösen a bórtermékek esetében, ahol a magasabb dózis toxikus hatásokat okozhat
- emelte ki a szakember.
Nem csak a termék fontos a gazdálkodóknak
A generációváltás pedig a mezőgazdaságban is elindult, azonban az online világ térnyerése ezen a területen még nem olyan meghatározó, mint például egy városi központú vállalat esetében. Kiss Péter szerint a gazdák továbbra is igénylik a személyes kapcsolatot, és kiemelten fontos számukra a szolgáltatás és a szaktanácsadás minősége. Egy jól megfogalmazott szakmai tanács segíti őket abban, hogy megalapozott döntéseket hozzanak a földjeikre kijuttatott anyagokról. A vállalat jövőbeni célja, hogy még nagyobb hangsúlyt fektessen a szolgáltatások fejlesztésére és a gazdálkodók támogatására.
Mint megtudtuk, a tavalyi évben a legtöbb lombtrágyagyártó cég forgalma csökkent, a vállalatnál azonban stabil növekedés volt tapasztalható. Ennek oka az ár-érték arányban kedvező termékek, a jó beltartalmi értékek és a hatékonyság. A lombtrágyák használata tehát a termelők érdeke is, ugyanakkor jelenleg kevés támogatási lehetőség érhető el az ilyen termékek vásárlásához.